Radim Jančura – Studentem celý život

Radim Jančura se narodil v Ostravě. Má jednoho mladšího sourozence, manželku a jedno dítě. Trochu sportuje, v zimě lyže a v létě procházky. Říká: “I chůze je sport”. Je jediným majitelem všech firem ve skupině STUDENT AGENCY a prozradí vám jak se mu to podařilo.

Po střední škole vystudoval fukultu Elektrotechnickou VUT v Brně. Za doby studia, ho ale nelákala představa chudého studenta. Vyjel na brigádu v létě mezi třetím a čtvrtým ročníkem na vysoké škole, tehdy nelegálně, protože před 20 lety nebyli nikde v zahraničí žádné možnosti pracovat. V Londýně potkal spoustu slečen, které si říkali, že jsou au pair. Tak zjistil, co to vlastně je, protože to bylo neznámé slovo a založil au pair agenturu. Za tři roky byl největší au pair agentura na světě. K au pair přidal ještě nabídku studijních a pracovních pobytů po celém světě. Jak jinak se člověk naučí cizímu jazyku, než v cizí zemi? Radim Jančura to už věděl od začátku. Agentura od svého počátku působila velmi solidním dojmem a její nabídka pobytů byla vždy založena na důvěře a kvalitě poskytovaných služeb.

Začal podnikat ještě na vysoké škole, proto se jmenuje firma STUDENT AGENCY. Byl tehdy student, tak to byla jeho agentura. Dostával tehdy od rodičů 1000 Kč jako kapesné, za to zaplatil veškeré své životní náklady. Takže v podnikání vše co vydělal mohl zpátky reinvestovat do firmy. A to je obrovská výhoda, protože při začátcích podnikání jste často největší náklad pro firmu vy sám. A takové náklady nemusel mít.

Kvalita byla jedna z hnacích motorů, proto uspěli i další jeho projekty. Cestujícím se moc nelíbili řidiči, proto agentura brzy posadila do svých autobusů usměvavé stevardky. To byl poslední krůček ke koupi autobusu na linku do Londýna. Postupně přibyli linky do dalších měst a žluté autobusy se stali symboly cest za prací, studijními a jinými cestami po celé Evropě.

STUDENT AGENCY má 1 500 zaměstnanců a 7 milionů klientů. Využívá formu zpětné vazby, kdy jakýkoliv klient může zavolat i konkrétně jemu na mobilní telefon a říci mu, se kterou věcí je nespokojený. “Stížnost to je dar a buďme šťastní za každou stížnost”, říká Radim Jančura. Každý klient má právo získat číslo na jeho telefon, to je pravidlo kterého se drží už od dob, kdy byla firma ještě malinká.

Chce přes náš magazín Fortulion doporučit všem podnikatelům, kterým spokojenost jejich zákazníků není lhostejná: “Nebojte se vystrčit svoje telefonní číslo a preventivně říkat, máte-li problém s naším zaměstnancem, zavolejte mi”.

V podnikání na co šáhne, to se mu za pár let vydaří tak, že jsou první. Říká o sobě, že je strašně opatrný.

Dále jsme se Radima Jančury ptali na jeho názory, jak tráví čas, co rád dělá a jakou má povahu. Chtěli jsme najít v čem se odlišuje od většiny lidí.

Bydlí v rodinném domě. Jezdí 2 krát až 3 ročně na dovolenou. Nejvíce se mu líbilo na ostrově Zanzibar. O víkendech nepracuje, protože jezdí relaxovat na chalupu do Beskyd.

Říká o sobě, že je normální člověk, jen více pracuje než jiní. Má cit pro to, co zákazník chce a přeje si, aby to co má on, měli i jeho zákazníci.

Je velice klidný člověk, málo kdy se rozzuří. S manželkou má jedno dítě. Třikrát denně jí. Jeho nejoblíbenějším jídlem jsou jakékoliv polévky. Rád pije pivo, víno, dobrý karibský rum. Chodí do hospody. Pije kávu. Vstává kolem deváté a chodí spát po půl noci. Nikdy se nenudí. Je lenivý. Je to nejpřirozenější vlastnost člověka. V pracovní dny pracuje 9-11 hodin denně.

Říká o sobě, že jeho špatnou vlastností je upřímnost. Naopak mezi jeho dobré vlastnosti patří pravdomluvnost, vytrvalost, skromnost a trpělivost. Dokáže se soustředit stále – 20 let v kuse.

Nezávidí lidem, ale tvrdí: “Závist může být i pozitivní vlastnost. Je to naprosto přirozená vlastnost. Když člověk závidí, tak by se s tím měl přirozěně vnitřně vyrovnat a přesunout to do pozitivna, aby byl stejně dobrý jako ten druhý. Závist je tedy takový hnací motor, pokud je pozitivní”.

Ptali jsme se pana Jančury, co říká na všeobecně rozšířený názor, že podnikatel = podvodník? “Říká se to, ale myslím si, že už ty doby pominuly, že většina podnikatelů je dneska slušných a drží zaměstnanost této země tak nějak na výši”.

Podle majitele STUDENT AGENCY vede k úspěchu dobrá myšlenka, ale především práce, čili pevná vůle. A k neúspěchu příliš brzy očekávat, že příjde úspěch.

O penězích si myslí, že jsou prima, ale nejsou nezbytné. Myslí si o sobě, že je bohatý, protože bohatství je pocit, že člověk může mít teoreticky všechno a s tímhle pocitem žije a je s ním šťastný.

Je členem nadačního fondu pro boj s korupcí, založeného Karlem Janečkem.

Jeho vztah k autoritám je takový, že je v podstatě neuznává, to je hrozně důležité, protože to že někdo je autorita neznamená, že ho musíme uznávat. Musíme uznávat jen správného člověka, který něčeho dosáhl, nikoliv jen proto, že je na pozici autority.

Nemá žádný vzor. Říká o lidech, že jsou strašně negativní, že mají pocit, že vše co je uděláno, je uděláno špatně, ale v průměru si myslí, že Češi jsou skvělý národ a společně to můžeme někam dotáhnout. Pokud budeme táhnout za jeden provaz.

Za nejlepší životní rozhodnutí považuje, že začal podnikat. Získal tím jakousi volnost a přístup k médiím. “Tím, že ve společnosti něčeho dosáhnete, tak díky tomu máte i přístup k médiím. A tím pádem můžete říkat věci, které jiní nemohou”, říká.

Je dělnického původu. Jeho otec se postupně propracoval z dělnického stavu do pracující inteligence, protože si dálkově dodělal střední a vysokou školu. A maminka pracovala na kontrole.

“Máma mě řezala jako žito”, říká Radim Jančura o svém dětství. Tvrdé vychování má v životě určité výhody, ale má to i spoustu nevýhod.

Našel jste už smysl života? “Ano, myslím si, že na to časem příjde každý. Být dobrý a to dobro rozšiřovat tak, aby se to dobro vrátilo. A lidé na to v půběhu života příjdou. Většinou až když jsou staří, ale někdo na to příjde dřív”.

Má pocit, že s podnikáním teprve začal. Plánuje, že za 10 let většinu zisku nebude už investovat zpátky do firmy, ale podporovat dobré věci. Tak aby ta firma, až tady nebude, konala dobro. Jedna z variant je pomáhat lidem, kteří jsou nějaké právní nouzi. Projektů se dá vymyslet mnoho, ale chceme pomáhat lidem okolo nás.

Radim Jančura nepřestává rozvíjet svojí všestranost dál. Vybírá si taková odvětví, kde je nízká úroveň služeb a s rozmyslem buduje železniční dopravu s názvem RegioJet. Až uvidíte na cestách žlutý autobus nebo vlak, vzpomeňte si, kdo za tím stojí. Nechte se překvapit, s jakou změnou příjde příště. Jediné co víme je, že ve svých investicích se ještě nespletl.

5 (100%) 1 hodnocení

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz

    Komentáře / diskuse / hodnocení