Překonejte strach

Pro každého z nás znamená něco jiného. Někoho strach motivuje, v někom vyvolává brutální pocit úzkosti a nejistoty, v někom probudí vzrušující momenty.

V normálním životě i v podnikání se objevuje strach. U někoho méně, u někoho víc. Pokud člověk pociťuje strach zvyšuje se hladina adrenalinu a spíše se projeví emocionální krok jako rozumový. Ale jak se říká: “Ten kdo má natrénováno, tak ví jak přesně zareagovat.” Emocionální krok je ten, který děláme bez rozmýšlení a do pár vteřin. Člověka se zmocní úzkost a strach co bude dál. Uvedu příklad ještě z mých zaměstnaneckých dob. Pracoval jsem v jedné nejmenované společnosti jako elektrotechnik. A fakt jsem se cítil za své výkony nedoceněný. Dlouho jsem váhal jestli najít jiné místo nebo začít skutečně podnikat. A tady se projevil strach z nejistoty v takovém dlouhodobějším horizontu. Po několika pokusech přemlouvání na podnikání mým dobrým přítelem a už nynějším společníkem jsem nakonec “jen” změnil zaměstnavatele. Po shlédnutí jeho výrazu jakmile se to dozvěděl jsem raději ani nechtěl vědět co si myslí. Pro mě nastala změna s vidinou lepšího platu. Co se takříkajíc také stalo. Už jsem měl nabyté bohaté zkušenosti v komunikaci s vedením předchozí firmy, a tak jsem je neváhal použít ani teď. Vždycky jsem uměl říct co si myslím na rovinu. Jenže nový zaměstnavatel pravděpodobně nečekal takový šok a tak jsem po měsíci a bez přípravy dostal ze dne na den výpověď. Raději ani nechtějte vědět co se mi v tom momentě honilo hlavou. Samozřejmě silné emoce typu: co budu teď dělat, vždyť já jsem ztratil pravidelný příjem, z čeho budu žít, atd. atd.. Nespal jsem tři dny. Ale po analýze celého problému a impulsu od kamaráda jsem přešel na podnikatelskou sféru v byznysu, který jsem měl trošku rozpracovaný už během zaměstnání, ale nepřinášel pravidelné výsledky. Začal jsem naplno podnikat. Stále byl ve mně pocit úzkosti a strachu. Najednou se mi během dne objevilo 8-10 hodin čistého času. A právě tento čas mě zbavil strachu z toho, že nebudu mít výsledky a samozřejmě výplatu.

Když má člověk z něčeho nebo z nějaké situace strach, tak si v podvědomý vytváří různé závěry a představy jak to asi dopadne, co když tohle a co když tamto. Každá věc nebo situace se dá určitým způsobem zanalyzovat na základě faktů, které máte k dispozici. V takovém případě je třeba vzít papír a pero, na který si napíšeme “pro” a “proti”. A prostě si to logicky sečteme.

Pokud se naučíte ovládat strach a emoce s ním spojené jste na nejlepší cestě za vítězstvím.

      Fortulion.cz
      Logo