Cvičení, díky kterému postupujete!

Myšlenku pro téma tohoto článku mi vnukla kniha, kterou jsem nedávno dočetl. Věnovala se především tomu, jak být lepší v tom, co děláme. Tedy jak být lepší ve sportu, kterému se věnujete, jak být lepší v komunikací, jak být lepší v byznysu atd.. Jedná se o tzv. promyšlené cvičení.

Když mi bylo 14 let, intenzivně jsem se věnoval fotbalu. Chodil jsem hrávat fotbal s jinými chlapci na hřiště. Fotbal jsem hrával s otcem a samozřejmě ve větší míře i na trénincích. Ve fotbale jsem příliš nevynikal, dá se říci, že jsem byl průměrný hráč. Ve fotbale jsem měl jisté nedostatky jako například vytrvalost nebo přesnost. Přesto jsem stále hrál na trénincích fotbal. Řeknete si, že na tom přece není nic zvláštního. Za chvilku zjistíte, kam tím mířím.

Jistý člověk se chtěl stát profesionálním golfistou. Téměř každý den proto chodil na green se dvěma vědry golfových míčků. Z odpaliště je pak odpaloval do 200 metrů vzdálené díry. Jeho rány byly docela dobré, vždy se trefil dostatečně blízko k jamce. Když odpálil poslední míček, prostě se sebral a s dobrým pocitem, že tvrdě trénoval, odešel. Myslíte si, že takový trénink byl na něco dobrý?

Tiger Woods, známý golfista, také trénoval golf. Střely měl výborné. Avšak v kariéře profesionálního golfisty je pár rozhodujících momentů. Zhruba třikrát do roka se stane, že míček golfistovi spadne do pískové duny, která je součástí hřiště. Tiger Woods z této nezávidění hodné situace hodně krát dokázal odpálit ránu díky, které vyhrál turnaj. Ostatní golfisté, jakmile jim spadne míček do bunkeru, neumí míček pořádně odpálit a ve většině případů neodpálí a pokud přece ano, tak je to velmi špatný odpal.

Tiger věděl, že jeho střely jsou výborné. Proto trénoval věci, ve kterých příliš nevynikal. Například mu nešlo odpalování míčku z bunkeru. Proto si řekl, že se v tom stane mistr. Hodně krát Woodse viděli, jak si míček přímo zadupáva do písku a z této pozice realizuje odpal. Lidé si mysleli, že je blázen, ale on věděl, že pokud se to dokonale naučí, nic ho nezastaví v tom, aby byl nejlepším golfistou světa.

Golf 2002 - Genuity Classic

A o to jde přátelé. Trénovat především to, v čem nejste dobří. Pouze tak se dokážete zlepšit. Trénovat něco, co vám jde dokonale? Tím jen marníte čas, tak jako já jsem marnil čas hraním fotbalu. Měl jsem trénovat vytrvalostní běhy, případně střely. Pak bych se zlepšil i celkově ve fotbale a kdo ví?

Trénujte proto především to, co vám příliš nejde, jen tak dovedete své schopnosti k dokonalosti. Já vím, že to není častokrát příjemné, protože děláte věc, která vám nejde, ale to je ta správná cesta.

      Fortulion.cz
      Logo