Nápad vs. myšlenka

Dali jste si někdy otázku co je to nápad? A co je to myšlenka? Nebo jste se tím nikdy nezabývali?

Jak vám nápad a myšlenka mohou pomoci zlepšit váš život? Chcete přece nové auto, nový dům, prožít krásnou dovolenou, založit mnohamiliardovou společnost, uskutečnit něco velkého? Pokud to opravdu chcete, je nezbytné, abyste pochopili skutečný význam slova nápad. Pokud to dokážete, dostanete to, po čem toužíte.

Nápad není jen slovo, které vyjadřuje něco co vás napadlo. Určitě jste někdy měli nějaký nápad, že? Nějaký fakt skvělý nápad, který kdybyste zrealizovali, tak byste si splnili sny, překvapili byste lidi a vydělali “balík” peněz.

Stalo se, že jste někdy na ten skvělý nápad zapomněli, nebo že jste si prostě řekli, že to je pro vás velké sousto? Nemusíte odpovídat. Vím, že ano. Stalo se to snad každému z nás. Ale přece jsou tu lidé, kteří alespoň jeden nápad uskutečnily a zbohatli nebo díky tomu dosáhli toho, po čem toužili. Proč se jim to podařilo? Protože pochopili co je to nápad. Věděli jak mají se svým nápadem zacházet.

Osobně si myslím, že vše začíná myšlenkou a nápadem. Myšlenka a nápad, ale nejsou stejné věci. Podle mě se dá říci, že myšlenka se stává nápadem, když se v hlavě rodí postup jak se dá myšlenka zrealizovat.

Nejprve je myšlenka definována cílem

 • Myšlenka, že si najdu jinou práci
 • Myšlenka, že budu mít nové auto
 • Myšlenka, že napíšu knihu

Později je to konkrétní nápad

 • Nápad jak a kde si najdu novou práci
 • Nápad jaké auto chci a jak se k němu dostanu
 • Nápad o čem bude kniha a jak ji budu psát

Nápad pak přechází do konkrétního plánu

 • Půjdu do prodejny volkswagenu v pondělí, koupím si nový passat a vezmu ho na leasing.
 • Napíšu knihu o pečení s recepty od babičky. Budu psát každý den.

Nakonec je tu samotná realizace plánu. Striktní dodržování plánu, vytrvalost a tvrdá práce.

Problém je, že většina lidí ztroskotá již při nápadu. Myšlenky máme každý. Samozřejmě i nápady, ale minimum lidí dokáže přejít do fáze plánování při zásadních nápadech. Následky toho jsou častokrát zdrcující. Lidé si stěžují, že nemají to, co má jejich bohatý soused, nebo že nemají lepší auto. Jak řekl Earl Nightingale “prodírají se životem a doufají, že se ve zdraví dožijí smrti”.

Mnoho lidí má skvělé nápady, potenciál i motivaci, ale většina lidí se svého nápadu vzdá hned v první den jak se jim daná myšlenka a daný nápad v hlavě zrodily. Nápad tady nikdy nepřejde do fáze plánu. Co nám brání v uskutečňování nápadů se dozvíte příště.

   Fortulion.cz
   Logo