Amazon Jeffa Bezose

Dobře rozjetý a úspěšný finančník z Wall Street, který už měl na svém kontě svůj milion, třicítku na krku, se jednou zamyslel. Uvědomil si, že zřejmě pracuje v oblasti, která ho skutečně až tak nenaplňuje, i když v tom co dělal byl úspěšný. Kdesi v jeho nitru se ozýval jemný hlásek, který mu šeptal: Jeffe tebe to vždy tak táhlo k technickým věcem a tvoje místo je úplně někde jinde. Dělej, to co tě skutečně bude bavit a naplňovat .. Možná takhle nějak to vypadalo v hlavě Jeffa Bezose, zakladatele firmy Amazon.com, největšího internetového obchodu světa. V investičním fondu DE Shaw, kde pracoval se rozhodl dát výpověď, nasedl do auta a cestou z New Yorku do státu Seatl založil za volantem svůj americký sen – internetový obchod s knihami Amazon.

Rodinná legenda

Podle rodinné legendy, když byl Jeff malý, tak se mu se šroubovákem podařilo rozebrat celou dětskou postýlku. V pubertě si v garáži udělal vlastní pokusnou laboratoř a namontoval si do ní i alarm. Bezos také na střední škole organizoval vzdělávací tábory pro spolužáky, které nazval Dream Instutes. Na vysoké škole byl uchvácen počítači a programováním. Studoval na univerzitě ve Floridě a v Princetonu, měl skvělé studijní výsledky a také byl členem elitního studentského klubu Pí Beta Kappa. Přestože skončil jako počítačový inženýr, tak hned po škole v roce 1986 si své pracovní místo našel na místě, kde se točil velký byznys a to na Wall Street.

Bezos svou budoucí firmu, kterou si naplánoval za volantem svého auta, rozjel v garáži svého domu. Místo jeho nového domu bylo ve Washingtonu a to ne jen tak náhodou. V té době v USA začal platit zákon o tom, že internetové firmy platí daně pouze ve státě kde fyzicky sídlí, a v té době měl Washington daně z prodeje níže. Amazon jak ho známe dnes, ale nesl na začátku úplně jiný název a na webu byste ho našli pod adresou cadabra.com.

Proč vlastně Amazon

Bezos to vysvětluje tak, že chtěl pro svůj nový byznys prostě exotický název a tak se rozhodl ho pojmenovat podle brazilského veletoku. I když to zní jako pěkná historka, tak důvody hledal i jinde. V té době, kdy ještě ve vyhledávačích vládl Yahoo, vyskakovali názvy na začátku abecedy jako první. Své první internetové prodeje knih uskutečnil na začátku mezi svými přáteli a známými. Viděl a zjistil, že tento byznys model funguje a tak 16. Července 1995 spustil prodej knih přes internet naostro. V té době byl zřejmě Jeff Bezos muž na správném místě. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a přišel přímo přes noc. Už po třiceti dnech a bez jakéhokoli marketingu prodával Amazon.com knihy po celém USA a 45 státech světa. Za 2 měsíce byl obrat firmy cca. 20 tisíc dolarů týdně. I za tímto úspěchem hledejte jednoduchou myšlenku. Bezos si uvědomil, že kamenná prodejna nedokáže u sebe skladovat nekonečně množství knih, ale internetové knihkupectví ano. Dnes v nabídce Amazonu, ale už nenajdeme pouze knihy, ale vše na co si jen vzpomenete. Od oblečení, spotřebního zboží, přes knihy až po elektronické čtečky Amazon Kidnle a Kindle Fire, které jsou momentálně hitem.

Jeff Bezos

Bezos chce do vesmíru

Jeff Bezos je typ muže, co svou práci miluje a nedělá ji pro peníze. Kromě Amazonu se věnuje i jiným projektům, které vede nebo finančně podporuje. Jedna z nejzajímavějších je asi společnost Blue Origin. Založil ji v roce 2000 a jeho vizí bylo umožnit obyčejným lidem cenově dostupně cestovat do vesmíru. Tuto firmu vedl tajně a nikdo o ní nevěděl 6 let. Teprve v roce 2006 se to odhalilo, když pro svoji startovací rampu začal skupovat obrovské pozemky v Texasu a místním lidem to bylo až moc podezřelé. V roce 2011 se uskutečnil první pokusný start bezpilotní rakety, ale skončil neúspěchem. Stroj se rozpadl na kusy. Jeho to neodradilo a ukázalo se, že firma Bezos je ve vývoji rakateplánů velmi daleko. Proto i samotná NASA tento program společnosti Blue Origin dotuje miliony dolarů.

A na závěr slova samotného Jeffa Bezose

Jedna obrovská chyba, kterou lidé dělají, je, že se snaží donutit se o něco zajímat. Když vás skutečně zajímá software a počítače, měli byste se zaměřit na ně. Když vás baví medicína, ale rozhodnete se stát podnikatelem na internetu, protože to dělají všichni kolem vás, zřejmě to nebude fungovat. Své vášně si nevybíráme, oni si vybírají nás.

      Fortulion.cz
      Logo