William Hewlett a David Packard, zakladatelé nejznámější technologické značky HP

Za úspěšnými produkty jako byli Ceisovy atomové hodiny, první vědecká kalkulačka, kalkulačku do ruky, osobní počítač, barevné tiskárny či tonery HP stojí dva muži. Dva mladí muži William Hewlett a David Packard v roce 1939 založili firmu. Poznali se během studia a firmě dali název podle svých počátečních písmen z příjmení – Hewlet (H) a Packard (P) HP. K založení firmy je inspiroval profesor Frederik E. Terman, který byl expertem na rádiové inženýrství. Oba dali dohromady své úspory – 538 dolarů a to byl jejich první kapitál do firmy. Svůj byznys rozjeli v garáži v Palo Alto (Kalifornie) a zde také dali dohromady jejich první výrobek – zvukový oscilátor 200A, který byl vyroben na základě Hamletovy diplomové práce. Tato garáž je dnes historickou pamětihodností v Kalifornii. Mezi jejich prvních zákazníky patřilo i studio Walt Disney.

hp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hewlett byl odborníkem ve vědeckých oblastech a Packard byl zase chytrý obchodník. Díky tomu se výborné doplňovali a díky tomu již v prvním roce měla jejich firma malý zisk. Když vstoupila Amerika do 2. světové války musel William Hewlett sloužit jako důstojník v americké armádě a tak řízení firmy vedl David Packard. V těchto začátcích ani nemohli tušit, že jednou je čeká obrovský technologicky úspěch a mnozí budou kopírovat jejich výrobky jako např. Samsung jejich tiskárny, a tonery  a Canon, osobní počítače, kalkulačky atd..

Po válce se Hewlett vrátil do firmy a stal se viceprezidentem – CEO. Firmě se dařilo více a více a tak i rostla. V padesátých letech měla firma HP již 200 zaměstnanců a do roku 1958 se tento počet zvýšil na 2000 a jejich roční výnos se zvětšil z 5 milionů na 30 milionů dolarů. V roce 1957 firma HP také vstoupila na akciový trh – burzu. V té době přišli s něčím novým pro své zaměstnance. Nazvali to HP Way a patřili tam velmi dobré podmínky pro zaměstnance: zdravotní pojištění, flexibilní pracovní doba, zaměstnanecké rozhovory s vedením a mnohé další. Tento styl vedení se projevil hlavně v 70-tých letech, když firma neměla velké zisky a procházela krizí. Zatímco jiní propouštěly, společnost Hewlett Packard prohlásila, že každý zaměstnanec bude mít v pátek neplacené volno. Toto opatření trvalo 6 měsíců, než se firma dostala z finančních problémů.

Zajímavostí může být i to, že Wiliam Hewlett i přesto, že byl hlavním ředitelem firmy, velmi rád navštěvoval vývojářská centra a sám se podílel na vývoji nových technologií. Například stál u zrodu vědecké kalkulačky.

hp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrovským přelomem pro firmu byl vývoj laserových tiskáren v 80-tých letech. HP sice nebyla první firma, která je vyvinula, ale jako první je začaly sériově vyrábět. Tato tiskárna byla uvedena na trh v roce 1985, tiskla v rozlišení 300dpi a prodávala se za 3500 dolarů. V roce 1990 již cena této tiskárny byla 1000 dolarů a o další tři roky později byla uvedena první barevná laserová tiskárna. Tím, že začaly ve velkém vyrábět tiskárny, dali tak zrod i jiným firmám, které se zaměřily na výrobu tonerů a jejich doplňování do tiskáren – např. tonery Epson.

V roce 2002 se firma spojila s firmou Compaq. Toto sloučení se stálo společnost HP 19 miliard dolarů. V té době firmu Compaq vedla úspěšná žena jménem Carleton S. Fiorina, která sice věděla, jak firmu řídit, ale neměla jasnou podnikatelskou vizi do budoucna. V roce 2005 neustálá kritiku, která se na ni valila a tak odstoupila. Její odstupné, plat 20 milionů dolarů ji pěkně zajistil do konce života. Dočasným prezidentem se stal Robert Wayman a po něm nastoupil Mark Hurd, který řídí firmu dodnes. Mark Hurd chtěl řízení firmy zjednodušit a tak sloučil dvě firemní divize do jedné. Kvůli tomu nastalo v HP i velké propouštění a také chtěl omezit zaměstnancům penzijní programy a zdravotní zvýhodnění. Propustilo se 14500 zaměstnanců a tím byl pověstný styl HP Way pohřben. Dnes je společnost HP jedním z největších výrobců tiskáren a také předním výrobcem osobních počítačů.

hp

 

 

 

 

      Fortulion.cz
      Logo