Jak se vybavit na golf?

Někteří ho považují za jednoduchý, jiným ani nepřipadá jako sport. Golf ale bezesporu sportem je, což potvrzuje i jeho znovuzařazení na seznam olympijských her. A že se opravdu nejedná jen tak o nějaké plácání holemi ví každý, kdo si to někdy alespoň vyzkoušel …

Pojmy

Abyste se na trávníku mezi profesionály cítili ve své kůži, museli byste se nejprve naučit ovládat golfový slovník. Že víte, co je jamka, par nebo green? Tak za prvé si možná jen myslíte, že přesný význam těchto hesel znáte, a i kdyby ano, tak ani zdaleka nemáte ve světě tohoto sportu vyhráno. Až si tedy osvojíte pojmy a budete vědět, o čem je řeč v případě „greenu mezi dvěma bunkery“, chtělo by to také vědět něco málo k pravidlům.

Základy

Vzhledem k tomu, že sami nejsme profesionálové, nebudeme se snažit, kdo ví jak chytračit. Snad bude stačit uvést, že běžné golfové hřiště má 9 nebo 18 jamek, nacházejí se na něm různé překážky, různě střižený trávník a tak podobně. Každá jamka má svůj par, tedy číslo určující obtížnost dané jamky, které teoreticky určuje, kolik ran by mělo hráči stačit k dosažení jamky.

Co se týče hry samotné, nejznámější jsou dva typy – tou nejčastější je hra na rány, další známou je hra na jamky.

Golfové vybavení

Zatímco hráč samotný na sobě nemusí mít žádné speciální oblečení, na profesionální úrovni se často setkáme s funkčními outfity za mnoho tisíc a není to z pouhého rozmaru hráčů. Málokdo si totiž uvědomuje, že golf i přes svůj zdánlivě klidný dojem, není nikterak „línou“ hrou. Golfista, na cestě mezi jamkami nachodí dost kilometrů, i samotné rány ho stojí dost fyzických a psychických sil a především, od určité úrovně hraje mnoho hodin a za každého počasí.

Golfové hole

Tím nejpodstatnějším pro hru samotnou jsou samozřejmě golfové hole – ty rozhodují o mnohém už jen proto, že si jich hráč může vzít na hřiště maximálně 14 a musí je vybrat přesně tak, aby s nimi vyřešil každou situaci, která ho během hry potká. Hole se dělí na 3 základní typy – dřeva, železa a puttery. Dřeva se používají na dlouhé odpaly, železa jsou nejuniverzálnějším typem a puttery slouží k doklepávání do jamky. Každý typ má samozřejmě ještě nespočet podtypů a celý průmysl golfových holí je velká alchymie. K holím samozřejmě budete potřebovat také bag, ve kterém je vy nebo váš nosič budete přenášet. Ano, kolega nosič bývá také součástí výbavy golfisty …

Nebudeme zastírat, že taková golfová výbavička není zrovna z levného kraje. Pokud si nejste jisti, že tomuto sportu opravdu propadnete a budete se mu věnovat, doporučujeme si vše nejprve vyzkoušet s půjčenými věcmi a teprve později se vrhat do vlastních investic. Ty se totiž snadno vyšplhají na desítky a desítky tisíc.

Většina z nás asi zůstane u toho, že v domácnosti se upotřebí jedině tak dětský kočárek golfové hole. I tak ale držíme palce těm, kteří se vrhnou na skutečnou hru králů. A po přečtení tohoto článku určitě už i lajk bude více v obraze, až mu při přepínání televize na chvíli uvízne oko na Grand Slamovém turnaji.

Článek vznikl ve spolupráci se Srovname.cz

      Fortulion.cz
      Logo