Úspěch v něčem, o čem nevíte absolutně nic – je to možné?

Už jste někdy při hledání práce našli nabídku, která vás hodně zaujala a týkala se něčeho, co by vás třeba bavilo, ale nejste pro to vůbec kvalifikováni? I když nelžete ve svém životopisu nebo netvrdíte, že máte zkušenost, někdy se může stát, že se vám naskytne možnost práce, o které toho moc nevíte. Můžete se sami sebe ptát otázky typu „Cože? Vážně chtějí zrovna mne?“.

Existují lidé, kteří dělají práci, pro kterou nikdy nebyli nijak zvláštně kvalifikováni, ale přesto se jim někdy až nezvykle daří. Dělají svou práci s radostí a nadhledem a potom jen slyší od svých kamarádů chválu a údiv. Na to zbývá už jen odpovědět, že mají jednoduše štěstí. Ale o štěstí to právě vůbec není. Není to náhoda, protože takoví lidé nemusí být zrovna nadanější nebo inteligentnější než ostatní. Oni jednoduše vědí, jak na to. Pokud dokážete pominout velikost risku, který byste museli pro práci obětovat, můžete dělat prakticky cokoliv. Podívejte se na pár rad a tipů, jak si poradit s něčím, co jste třeba nikdy nedělali.

Začněte dříve, než jste připraveni

V tomto tvrzení je ale skrytá pravda – nikdy nebudete úplně připraveni. Pokud čekáte na moment, kdy budete zcela připraveni udělat něco, co chcete už dlouho, přestaňte, protože ten moment nikdy sám nepřijde. Učiňte první krok a ty další už budou o to jednodušší.

Už žádné výmluvy!

Věty typu „Jsem moc starý, abych něco takového začínal“, „Na to nejsem vyškolený“ nebo „Je to moc velký risk, co když to zkazím?“ vám opravdu cestu nezkrátí. Nikdy nebudete v ničem úspěšní, pokud nebudete ochotni trochu zariskovat.

Zasurfujte si trochu

Internet je nádherná věc, ale proč by měl dokola chrlit novinky a chytré věci, kdyby to nikdo nevyužíval? Ať už je vaše vysněné zaměření jakékoli, buďte si jisti, že na internetu najdete všechno. Najděte si informace o historii, ale i současné situaci. Podívejte se na „velké ryby“ v oboru a na důvody, proč se tito lidé dostali tak vysoko. Ponořte se trochu do tématu a staňte se odborníkem na vlastní pěst.

Napodobujte ostatní

Proč taky ne? Najděte si několik lidí, kteří dělají práci, o níž také máte zájem. Kontaktujte je, seznamte se… Budete překvapeni, kolik lidí vám s ochotou a radostí předá své rady a zkušenosti.

Očekávejte selhání. A hodně!

Vždyť jste to nikdy předtím nedělali. Ve válce se také musí počítat s porážkami v pár bitvách. A proto se připravte také na nezdary. Nečekejte, že hned budete vědět odpověď na každou otázku. Dovolte si trochu selhání. Ale pozor, hned potom se postavte zpátky na nohy a s návratem k tvrdé práci nečekejte ani minutu. Neválejte se ve svých chybách – na to nikdo nemá čas.

Berte to s nadhledem a trochou humoru

Určitě přijdou chvíle, kdy něco zkazíte a budete při tom vypadat trapně. Ale nebojte se sami sobě trochu zasmát a povznést se tak nad celou situaci. Pokud se budete brát příliš vážně, můžete totiž přijít o nostalgické vzpomínání za 20 let, kdy se podíváte na vtipnou fotku a řeknete si: „Páni, to ale byla legrace.“

Pokud uvažujete a sníte nad nějakou prací, máte pro to určitě důvod. A tak vás povzbuzuji, abyste do toho skočili. Můžu slíbit, že nebudete litovat.

      Fortulion.cz
      Logo