Solární revoluce přichází: Transparentní panely jsou okna do budoucnosti

Inženýři na Michigancké Státní Univerzitě v USA tento měsíc oznámili, že vynalezli první světové transparentní solární panely – technologii, která by mohla mít širokosáhlé využití.

Představte si, že by jednoho dne mohlo vaše auto využívat svá okna k tomu, aby samo nabilo vaši autobaterii. Fotovoltaické články již nebudou omezovány pouze na střechy, protože se okna mohou stát povrchem, kterým budeme těšit sluneční energii. Brzy budou dokonce moci obrazovky našich smartphonů pohánět celé zařízení. Není to úžasné?

zhao-and-lunt

Na rozdíl od tradičních solárních panelů, které se skládají z černého skla, které absorbuje všechny typy světla, tyto panely budou vyrobeny ze zrcadlových částeček z organických solí, které se chovají jako průhledné, luminiscentní solární koncentrátory a zachycují ultrafialové a infračervené světlo, což jsou světla viditelná lidským okem.

„Černé solární panely mají limitované využití, co se týče toho, kde je můžete dát,“ řekl společnosti VICE News Jay Guo, který sloužil jako vedoucí inženýr vývoje transparentních solárních panelů. „Ale pokud se nám podaří vytvořit splývající panely, lidé budou ochotnější si je pořídit.“

Dříve ve dvacátém století mohla solární zařízení pohánět asi dvanáct moderních domů. Ale minulý rok dokončila společnost MidAmerican Solar solární stanici v kalifornském městě Topaz, která může generovat 550 megawattů – to stačí pro 160 tisíc domácností. Podle Solar Energy Industries Association (SEIA) má nyní Amerika kapacitu na zásobování energií asi 4 milionů domů. To je o 30 procent více, než minulý rok.

about-820x420

A co se vlastně řeší? Budou tyto vynálezy 21. Století uvedeny do provozu nebo ne? Spojené státy americké jsou stále dalekou cestu od doby, kdy vypnou přívod energie ze zdrojů fosilních paliv. Solární panely nyní zásobují energií stovky tisíc domácností, ale pouze v průmyslovém měřítku. Už to není jen výplod něčí fantazie. Ovšem i přesto je rozhodnutí, zda bude podstatná část národa poháněna sluneční energií, dosti riskantní a vyžaduje obrovský skok, co se týče politického a hlavně finančního závazku.

„Každou hodinu je množství energie, které přijmeme ze slunečního záření, dostačující pro zásobování planety Země pro celý jeden rok,“ řekl Guo z Michiganské Státní společnosti VICE News. „Představte si, že toho můžeme využít.“

solar-clear

 

Zdroj: businessinsider.com

      Fortulion.cz
      Logo