Syndrom prokrastinace často vypukne právě u studentů, kteří nemají pevně stanovenou pracovní dobu. Pokud i vy máte s odkládáním úkolů problém, podívejte se na následujících deset rad, jak na věčné odkládání vyzrát.
Většina lidí si může myslet, že když mají problémy s odkládáním povinností, jsou jednoduše líní. Jenže to je omyl. Prokrastinace se od lenosti liší tím, že ten, kdo zahálí, je s tímto stavem spokojen, a netouží ho změnit. Naopak, lidé, kteří prokrastinují, trpí často pocity viny, obavami ze selhání nebo úzkostmi. Jedná se tedy o mnohem hlubší problém, s kterým se však naštěstí dá hodně dělat.
1. Den začínejte kvalitní snídaní
Pokud ráno nenačerpáte energii, budete zákonitě unavení a bez síly. Potom nebude divu, že se vám do žádné práce nebude chtít. Naučte se ráno kvalitně posnídat a uvidíte, že vám půjde práce hned snáze od ruky.
2. Dopřejte si dostatek pohybu
Vyčleňte si ráno 30 minut, které věnujete aktivnímu pohybu. Pořádně se tím proberete po delším spánku, rozproudíte si krevní oběh a pročistíte hlavu. Vyměňte proto cestu do práce autem za svižnou procházku, nebo jízdu na kole. Také si můžete ráno zacvičit jógu nebo začít s joggingem. Po aktivním startu do nového dne budete nabuzeni endofriny a cítit se plni energie.
Tip: Slyšeli jste už o možnosti vypracování bakalářské práce na zakázku? Pokud máte problém s prokrastinací, nebo jen málo času, může to být pro vás to nejlepší řešení.
3. Nezapomínejte na pauzy
Když budete vědět, že vás za chvíli čeká zasloužená přestávka, bude se vám mnohem lépe pracovat. Využijte ji opravdu na to, že si dáte svačinku, protáhnete tělo nebo se nadýcháte čerstvého vzduchu. Dejte si pozor, aby krátká přestávka nepřerostla v dlouhé polehávání.
4. Nenechte se rozptylovat
Pokud s rušivými elementy nic neuděláte, budou vás neustále svádět k zahálce. Na dobu studia se přesuňte na klidné místo, kde nebudete ničím rušeni od práce.
5. Zakažte si sociální sítě
Pokud je vaším problémem časté surfování po internetu, nebo máte nutkání číst si všechny příchozí zprávy, zakažte si to. Po dobu učení vypněte mobil, počítač a na sociální sítě se podívejte pouze v době přestávky.
6. Vypracujte si seznam úkolů
Poctivě si veďte seznam úkolů, kam budete zapisovat všechny aktivity, které musíte během dne splnit. Vyvarujte se pravidelných činností a značte si spíše ty věci, které máte tendenci odkládat. Ke každé pak připište její prioritu.
7. Nehledejte výmluvy
Nepříznivé okolnosti, které mohou snížit možnost vašeho úspěchu, existovaly, existují a budou existovat vždy. Nehledejte zbytečné výmluvy a prostě s prací začněte. Teď.
Tip: Pokud potřebujete pomoc se seminární prací, také máte samozřejmě možnost. Nechejte si k seminární práci vypracovat podklady kvalitně a anonymně.
8. Větší úkol si rozdělte
Pokud před vámi stojí příliš velký úkol, můžete se cítit bezradně. Proto si práci rozdělte na dílčí části, které zvládnete vypracovat za kratší čas. Pokud úkol rozdělíte, práce vám půjde mnohem lépe od ruky a budete mít lepší přehled o vašich výsledcích.
9. Těžké věci jako první
Pokud máte chvilku volného času a chuť dělat něco produktivního, pusťte se nejdříve do těch nejtěžších věcí. Podívejte se do svého seznamu úkolů a položky s největší důležitostí začněte řešit ihned.
10. Motivujte se!
Motivace je velmi důležitá. Pokud v práci pokročíte, nezapomeňte se zaslouženě odměnit.
[kkstarratings]