První dojmy jsou velmi důležité. Ale i přesto je chování během prvních 90 dnů, tedy během pracovní doby, v nové práci důležitější, protože tak formujete dobré a snad trvalé vztahy jak se svým zaměstnavatelem, tak s kolegy.
Tady máte několik věcí, které je dobé dělat a naopak na které byste měli během prvních pár měsíců rychle zapomenout. Tyto rady vám pomohou zajistit si oblíbenost i spokojenost mezi všemi na vašem pracovišti.
CO DĚLAT?
- Zjistěte, jak to na pracovišti celkově chodí. Jaká jsou psaná i nepsaná pravidla? Jaké jsou tabu předměty? Jak spolu lidé ve firmě vycházejí? Kdo má a kdo nemá koho rád? Zjistěte, jaká je na pracovišti kultura a s kým vším přijdete v budoucnosti do styku.
- Důkladně zjistěte, co od vás váš šéf očekává. Očekávání jsou důležitá, zvláště když jde o člověka, který nad vámi má kontrolu a bude rozhodovat o tom, jestli v práci zůstanete nebo už tam pro vás není místo.
- Seznamte sebe se způsobem, jak váš šéf pracuje. Má rád, když mu zařizujete schůzky nebo když se zastavíte k němu do kanceláře? Komunikuje přes papíry nebo elektronicky? Vyžaduje po vás šéf, abyste se každé ráno ohlásili? Vyřešení těchto detailů vám pomůže rychleji zvládnout pevnost vašeho vztahu se šéfem.
- Snažte se být pozitivní a otevření pro nové nápady. Pamatujte na to, abyste do situace vnášeli vždy čerstvou perspektivu. Dejte pozor, ať je pozitivní a posilující tým.
- Dodržujte termíny. To je klíčová věc. Řeči jsou laciné, firma vám platí za činy. Během prvních pár měsíců toho na vás možná bude hodně, ale nezklamte v tom. Pokud slíbíte něco udělat, udělejte to. Byli byste překvapeni, kolik lidí své sliby neplní.
- Buďte jasní s otázkami, které vám leží na srdci. Staňte se týmovým hráčem. Pamatujte, že nikdo nemá rád přehnané chytráky. Požadujte zpětnou vazbu. Takové i další věci jsou hodně důležité během prvních pár měsíců v novém zaměstnání, a tak na ně určitě nezapomeňte.
CO NEDĚLAT?
- Nebuďte vždy poslední v místnosti ani první venku z ní. Myslím si, že tímto člověkem byste neměli být nikdy, ať už jde o zkušební dobu nebo čtvrtý rok práce.
- Nikdy neporušte váš první, nebo vlastně jakýkoli termín odevzdání práce. Už byste nemuseli dostat druhou šanci prokázat své schopnosti.
- Neztěžujte si. Maminka mě učila, že pokud nemám žádnou dobrou věc, kterou bych řekla, tak ať raději neříkám nic. A měla pravdu. Tímto bychom se měli řídit i ve zkušební době.
- Neříkejte „Ano“ ani „Ne“ bez přemýšlení. Je jednoduché hned s někým souhlasit. Ale také se může takové nerozvážené jednání stát vaším kamenem úrazu. Je rozdíl mezi pozitivním člověkem a patolízalem, a tak byste neměli hned se vším souhlasit, pokud se jedná o věc ve váš prospěch. To samé platí s druhou stranou. Aby se proces posouval, je důležité říkat ne. Ovšem v tom zdravém měřítku!
- Neprojevujte neochotu sdílet dobrý nápad. Když ztěžování si není dobrý nápad, navrhnutí řešení problému je vždy skvělý způsob jak si zajistit dobrý dojem během zkušební doby v práci. Lidé jsou někdy placeni z velké časti právě za své nápady a názory.
- Neptejte se manažera, jak dlouhou máte pauzu na oběd. Pokud je tento detail důležitý, přijde na něj přirozenou cestou.
Jaké rady byste navrhli vy pro nováčky třeba ve vaší vlastní práci?