Soustředění – recept na úspěch

Vezměme si například nějaké osoby, které dosáhly úspěchu ve své oblasti a zjistíte, že tito lidé mají určité společné prvky. Najdete silnou motivaci, jasné cíle, vůli překonat všechnu nepřízeň a v neposlední řadě tvrdou práci. Existuje však jedna schopnost, která nad ostatními vyniká. Je to schopnost soustředit veškerou pozornost na stanovené cíle. I když snaha je pro ukončení nějaké úlohy zapotřebí, je to právě schopnost soustředit se, která je rozhodující faktor v tom, jak dobře se vám bude dařit.

Síla soustředění

Pamatujete si jak jste ve škole experimentovali se slunečními paprsky, které jste prostřednictvím lupy spojovali do jednoho a mířili s nimi na kousek papíru, který po určité době zachvátil plamen? Přesně o tomto je soustředění. Pokud budou paprsky slunce mířit na různá místa, nikdy nevytvoří dostatek tepla. Použitím lupy namíříte všechny paprsky do jednoho a získáte tak obdivuhodné výsledky. Podobně i vy možná máte skvělé nápady a výborné plány. Pokud si však nestanovíte jasný cíl, který chcete dosáhnout a na který se budete soustředit, nikdy se vám nepodaří dosáhnout kýžených výsledků.

Jak vylepšit soustředění

Na rozdíl od motivace a vytrvalosti, soustředění se dá vylepšit mnohem snadněji. Nemusíte se učit nic nového. Spíše byste se měli zbavit nějakých návyků, které vás rozptylují od dělání těch nejdůležitějších věcí. Zde je pár způsobů, jak si můžete vylepšit soustředění.

1. Přestaňte tak hodně pracovat

Vytvořte si seznam všech aktivit, které během dne provádíte. Projděte si postupně každou činnost a posuďte zda ji skutečně musíte vykonávat. Kde je to možné, delegujte úlohy na někoho jiného. Pokud se v tom seznamu nacházejí nějaké činnosti, které jsou pro vás čistě záležitostí zvyku, ale nemají pro vás žádnou přidanou hodnotu, přestaňte je dělat. Být v obraze a sledovat informace, které se dějí ve vašem okolí může být důležité, je však opravdu tak nutné přečíst si nějaký článek, kde se dozvíte nové drby ze života celebrit? Pokud máte práci, navštěvujete vzdělávací kurzy, přitom máte nějakou vedlejší práci, syndrom vyhoření je nevyhnutelný. Stále totiž máte před sebou množství povinností, které vás zatěžují. Raději přestaňte dělat věci, které momentálně nejsou pro vás až tak důležité a bude pro vás mnohem snazší soustředit se na ty nejdůležitější.

2. Stanovte si priority

Předtím než se slepě pustíte do plnění úkolů, vyberte si ty, které jsou nejdůležitější. Zapište si je do seznamu vašich povinností a seřaďte si je podle toho, jak jsou pro vás důležité. Stanovení priorit vám pomůže vyhnout se činnostem, které z vás vysávají energii. Odstraňte úkoly, které jsou nepotřebné a uvidíte, že dosažení potřebného cíle pro vás bude mnohem jednodušší.

3. Zbavte se rozptýleni

Stačí velmi málo, abyste se přestali soustředit na právě prováděnou úlohu. E-mail od známého, zajímavý článek v novinách nebo dokonce jednoduchá konverzace v kanceláří. Všechno to může znamenat rozptýlení. Díky podobným rozptýlením ztrácíte nejen cenný čas, ale i soustředění. Proto je dobré podniknout kroky, které je od vás udrží co nejdál. Ukliďte si stůl, počítač, váš domov a jistě pro vás bude mnohem snazší soustředit se na právě prováděné úlohy. Pokud máte připravovat důležitou prezentaci, nepřihlašujte se do emailu, nezapínejte Facebook. Příchozí zprávy vás budou rozptylovat při práci. Stejně si dejte dolů i sluchátka, abyste přerušili muziku. Oznamte okolí, že následující hodiny budete vytížen a zavřete dveře do místnosti, ve které se právě nacházíte. Vypněte televizi a v některých případech dokonce i váš telefon.

Shrnutí:

Věříme, že v dnešním světě plném konkurence je práce na více věcech najednou něco klíčového. Jsme posedlí stát se vzdělanými ve všech oblastech.
Může to sice znít jako dobrá věc, ale může to z vás vysát veškerou energii. Namísto toho se zaměřte pouze na jeden cíl a pracujte na jeho dosažení.
Podnikněte kroky pro zlepšení vašeho soustředění a můžete očekávat značný nárůst vaší produktivity.

      Fortulion.cz
      Logo