Jak rozeznat Pyramidu od Multilevelmarketingu

Za každou nově přivedenou ovečku získáte nemalou část provizí z její platby za vstup do komunity. Jediným úkolem takového člena je sehnat další zájemce. Vstupní poplatek nebývá nízký a pohybuje se v řádech několika desetitisíců korun, které se následně vyplácí lidem ve vyšších patrech hierarchie. Upsali jste se ďáblu a navíc nemůžete z bludného kruhu vystoupit? Hrozí vám sankce a penalizace za zrušení smlouvy? Platíte měsíční pokuty za pasivitu?

Dost možná jste se chytli do pasti nelegální pyramidy. Je vůbec možné rozeznat letadlo od kvalitního Multilevelmarketingu? Po pravdě velmi těžko, jelikož pomyslná hranice mezi oběma světy je příliš tenká.

Základní znaky systému letadla

  • Letadlo neposkytuje žádný hmatatelný produkt a celý systém stojí na přerozdělování peněz ze vstupních poplatků nových členů. Tento model nahrává lidem, kteří vstoupí do společnosti ihned po spuštění jejího provozu. Letadlo ve většině případů funguje několik měsíců, následně se vedení vytratí a lidé ve spodních patrech se dostanou do záporných hodnot. Není neobvyklé, že stejní zakladatelé spustí obdobný projekt úplně od samého začátku pod jiným názvem.
  • Lidé nabízející tento systém deklarují ohromné výdělky bez práce. Pamatujte, že nikdo vám nedá peníze zadarmo. Letadlo využívá nekalých praktik a samotnému řečníkovi nejde o nic jiného, než o provizi z vašeho vstupného. Ve většině případů se vyhýbají přímým odpovědím a odklánějí se od tématu. Nebuďte zaslepení a ptejte se. Sledujte reakce řečníka při odmítnutí spolupráce z vaší strany. V případě navýšeného nátlaku až agresivního chování je jasné, že jde o pyramidu.
  • Multilevelmarketing umožňuje získat vyšší výdělky než je tomu u členů na vyšších pozicích. Tento model pyramida zajistit nemůže a každá pozice je z matematického hlediska limitována přerozdělováním provizí ze vstupních poplatků.
  • Společnosti zastřešující letadlový systém si vyhledávají členy ve finanční tísni, především pak důchodce a mladé nerozvážné občany. Vždy se informujte o historii dané společnosti a najděte si o ní reference. Pokud se k těmto informacím nemůžete dostat, jde o podezřelou instituci.

Seriózní multilevelmarketingové společnosti mají členství u renomovaných asociací. Představme si ty hlavní.

  • AOP – česká asociace osobního prodeje;
  • WFDSA – světová federace přímého prodeje;
  • DSA – asociace přímého prodeje.

Před vstupem do MLM společnosti se ujistěte, zda jsou k nalezení v databázích v jedné z výše uvedených asociací. Mezi nejznámější MLM společnosti u nás patří např. Avon, Amway ČR, Oriflame zabývající se prodejem kosmetiky. Multilevelmarketing se od pyramidy odlišuje hmatatelným produktem, který nabízí k šíření a následnému prodeji skrze své obchodní zástupce. Takový zástupce může navýšit své zisky sehnáním dalších lidí pod své křídlo nebo přímým prodejem produktu. Multilevelmarketing je motivující model, který z důvodu letadel žije v nelichotivém stínu. Držte se raději při zemi a buďte v těchto vodách obezřetní.

 

      Fortulion.cz
      Logo