Proč jsou někteří lidé tak skvělí lídři?

Podle amerického vědce Warrena Bennise lze vedení definovat jako „schopnost překládat vize do reality“. Během historie jsme mohli vidět mnoho příkladů, které tuto větu potvrzují. Dobrý a silný vedoucí může vznést do týmu pozitivní změnu i za těch nejvyzývavějších podmínek. Vedení týmu není vůbec jednoduchá záležitost, a tak nezapomínejte na několik důvodů, které odlišují jedince jako skvělé vůdce.

 1. Nepřetržitě se snaží vyvíjet a zdokonalovat
  Místo vadnutí pod tíhou tlaku a těžkých úkolů nebo cvičení mají dobří vůdcové tendenci chtít dosáhnout lepšího. Statistiky uvádějí, že až 70% lídrů se naučilo své životní lekce právě během těch nejtěžších úkolů a nečekaných pracovních změn.
 2. Jsou poháněni strachem z neúspěchu
  Strach z neúspěchu je často řešený psychologický koncept, i přestože je v mnoha případech také nepochopen. Pokud začne být tento strach pohlcující, může hodně ovlivnit vaše rozhodování. Ti správní vedoucí jej používají pro budoucí dosažení úspěchu. Tento strach se totiž může stát velice silným motivačním prostředkem, který má potenciál docílení lepší úrovně snahy a viditelného výkonu člověka. Skvělí vůdcové mohou tento psychologický aspekt hlavně předvést v praxi, třeba po právě prohrané bitvě na podnikatelském poli nebo po nenaplnění jejich očekávání.
 3. Jsou vášniví a soustředění.
  Lídři se často mohou spoléhat na svou vášeň a soustředění, když prochází krušným obdobím. Zápal pro věc je skvělá motivace pro pokračování v běhu přes překážky. Entuziasmus je také autentický a infekční, ve smyslu, že podnítí ostatní sdílet s vámi váš sen a cíl.
 4. Inspirují důvěru lidí kolem sebe.
  Přes všechny nástrahy, které leadership zahrnuje, úspěšný směr nemá nic společného se statusem ve společnosti nebo tituly před a za jménem. Místo toho je celý proces veden schopností inspirovat důvěru těch kolem vás, ať už jde o upřímnou komunikaci nebo fyzický příklad. Pokud jste schopni dokázat toto, můžete ovlivnit ostatní a zvýšit jejich potenciál.
 5. Komunikují otevřeně a s pokorou.
  Vedení je velmi vážné téma, ale ti nejlepší praktikanti-vůdcové během historie vždy měli svůj smysl pro vtip a humor. Připomeňte si například britského premiéra Winstona Churchilla. Jeho humorné vsuvky a citace jsou legendární a dotáhly to až k dnešním generacím. Vtipnost je zvláště důležitá a zákeřná, protože je ukázkou pokory a smyslu pro sebe znehodnocování, což eliminuje status a sociální třídy. Je to také otevírací bod k upřímnému a otevřenému vztahu, kde jsou lídři schopni mluvit autoritativně, ale zároveň naslouchat potřebám ostatních.
   Fortulion.cz
   Logo