Pohledávky jsou rakovinou poctivého byznysu, braňte se

Každá společnost je závislá na pravidelných zakázkách. Na jedné straně je jejich služba nebo produkt a na straně druhé se nachází zákazník nebo odběratel. Obchod nikdy nekončí vystavením faktury, ale jejím zaplacením. Dokud nemáte peníze na bankovním účtu nebo v ruce, nemůžete mluvit o výdělku. Velké množství společností tak vykazuje celkem slušné zisky, ovšem ve finále nemají peníze žádné.

Neplacení ze strany odběratelů se stává pro podnikatele strašákem číslo jedna. I když se můžete bránit a pohledávky vymáhat soudní cestou, můžete se dostat během několika měsíců do záporných hodnot a zbankrotovat. Nejkratší platební lhůty mají sousedé v Německu, jde o suverénní stát se skvělou ekonomikou a optimálními podmínkami pro rozvoj podnikání. V České republice se neplacení rozmáhá a v mnohých případech je lepší nemít žádnou zakázku než takovou, za kterou nedostanete řádně zaplaceno.

Jak pohledávky hlídat a vymáhat

Neproplacené faktury zná asi každá firma nebo živnostník. Jde o zcela běžnou praxi, proto je nutné znát první kroky, jak neproplaceným pohledávkám předcházet a jak řešit jejich vymáhání. Ze všeho nejdříve se zaměřte na data splatnosti. Jakmile bude přesaženo, ihned zkontaktujte daného zákazníka a písemně ho na tuto skutečnost upozorněte. Pokud se vám klient vyhýbá nebo se nelze domluvit ani na splátkovém kalendáři, máte následující možnosti.

  • Předejte pohledávku exekuční společnosti, u této možnosti nemusíte být vždy úspěšní, v lepším případě trvá exekuce příliš dlouho.
  • Rovněž můžete objednávku prodat úplně jinému subjektum a získat tak alespoň smluvenou část nazpět.
  • Také se zde nachází možnost kontaktu s inkasní agenturou. Pro živnostníky s nízkými pohledávky to není nejvhodnější varianta.

Své zákazníky si prověřte

Ještě před uzavřením obchodu si své zákazníky nebo partnery prověřte. Mezi nejlepší ukazatele solventnosti patří obchodní reference z let minulých. Rovněž se podívejte na ekonomickou situaci dané společnosti. Podle zákona mají povinnost veřejně uvádět účetní uzávěrku. Pro potřebné údaje zajděte na internetové stránky justice.cz, kde se dají vyhledat všechny sounáležitosti.

Z těchto informací jednoduše vyčtete úroveň ekonomického zajištění i hospodaření společnosti. Prostudujte si roční výkaz, zisky a ztráty. U společností s ručením omezeným dohledáváme majetkovou strukturu i základní kapitál. Pokud společnost neplní své povinnosti ohledně vypisování účetních závěrek, dejte od ní raději ruce pryč.

Eliminujte opožděné platby a neplacení

V případě, že jednáte s rizikovým obchodním partnerem, dožadujte se zálohy předem. Velmi vítanou motivací je skonto, kdy za včasné zaplacení faktury poskytnete na celou zakázku slevu. Základním preventivním opatřením však zůstává obezřetnost a pečlivost při výběru obchodního partnera.

 

      Fortulion.cz
      Logo