Osm důvodů, proč vám stačí být tím, kým právě jste

Pokud jste se přistihli při čtení tohoto článku, pravděpodobně vás určitým způsobem bude zajímat osobní rozvoj. Možná právě teď procházíte něčím těžkým, nebo je to jen váš denní multivitamín. Už je to pěkných pár let, kdy jsem si poprvé přečetl nějaké knihy zaměřené na personální rozvoj. Čtení těchto knih mi vždy navodilo lepší domněnku o mé osobě, ale přesně jak s návykovými látkami, jednoho dne jsem se přistihl, jak čekám a chci víc a víc, abych se ztotožnil s tím, kdo jsem vůbec byl. Nechápejte mě špatně, ty knihy byly nesmírně nápomocné v lepším pochopení sebe sama a ostatních. Pomohli mi změnit můj život k lepšímu. A stále je pravidelně čtu. Často jsem je však používal podobně, jako lidé užívají drogy – jako útěk z reality. Stal jsem se jaksi závislý na tom, že mě vždy nabili potřebnou energií a já jsem tak měl hezčí den, místo toho, abych se zaměřil na současnost a na to, co nebo kdo je právě přede mnou.

Toužil jsem po rychlé změně. Chtěl jsem vstát a mít pocit, že jsou všechny mé nedostatky napraveny.

V určitém bodě života skoro každý pocítí, že existují stránky života, které nemá rád, neztotožňuje se s nimi nebo se za ně stydí. Osobně jsem se potýkal s dvojitým problémem. Byl jsem introvert a stydlivý. Ano, je v tom rozdíl. Introvert si vychutnává čas strávený o samotě, zatímco stydliví lidé si samotu příliš neužívají, přesto se obávají styku se společností.

Nutil jsem se do různých společenských akcí, pokoušel se překonat to, co jsem považoval za utrpení. Snažil jsem se imitovat extroverta nejlépe jak se jen dalo, což mohlo někdy působit spíše divně. Opravdu jsem chtěl být oblíbený, cítit se cenný a uznávaný.

Pokračoval jsem v hledání mé ztracené části, která mi měla nabýt pocit celku. Neuvědomil jsem si ale, že to, co jsem celou dobu potřeboval, bylo velmi jednoduché. Bylo to sebepřijetí.

Pokud jste se přistihli při tom, že používáte osobní rozvoj jako způsob nápravy sebe samého nebo náhradu za sebepřijetí, čtěte dál.

8 důvodů, proč vám stačí být tím, kým právě jste:

 • Všichni se neustále rozvíjíme: Nikdo není perfektní, proto na sebe přestaňte vyvíjet takový tlak.
 • Máte jedinečné silné stránky: Právě teď disponujete kvalitami, které by si přál mít někdo jiný. Přestaňte se proto soustředit na to, co nemáte a začněte těžit co nejvíce z toho, co právě děláte.
 • Vaše silné stránky spočívají ve schopnosti být za dobře s vašimi slabinami: Za naše slabé stránky se nemusíme stydět. Jsme lidé, máme je všichni. Pokud prostě akceptujete, že máte slabé stránky, přestanete ztrácet energii jejich neustálým skrýváním.
 • Vaším vlastním a nejhorším kritikem jste právě vy: Častokrát zveličujeme naše slabé stránky a podceňujeme ty silné. Pokuste se mít na věci trochu vyváženější pohled. Uvěřit tomu, že jste cenný, je jediný způsob, jak zůstat vyrovnaný.
 • Můžete si vybrat čemu uvěříte: Nemůžete kontrolovat co se vám stane, ale můžete kontrolovat vaše myšlenky. Změňte úhel vašeho pohledu a zaměřte se na myšlenky, které přinášejí dobré pocity.
 • Můžete si vybrat činy, které podniknete: Ještě jednou, nemůžete kontrolovat co se vám stane, ale můžete mít kontrolu nad tím, jak zareagujete, když budete čelit strachu, pochybám a nejistotě.
 • Můžete někomu pomoci cítit se lépe: Jednoduchým objetím, milým slovem nebo dokonce pouze úsměvem můžete někomu zkrášlit den.
 • Nejste tu proto, abyste na někoho zapůsobili.

Jak je to s více věcmi, osobní rozvoj může být chápán jako nástroj, nebo jako pomocné berle. Dobrou zprávou je, že se můžeme rozhodnout, kterou možnost si vybereme.

   Fortulion.cz
   Logo