Nezapomínejte jména

Určitě znáte tuto situaci: potkáte někoho, kdo vás zná, ale ani náhodou si nemůžete vzpomenout, jak se jmenuje. Obzvlášť nepříjemné je to tehdy, pokud je to váš klient. To, aby si toho nevšiml, vyžaduje skutečně hodně námahy. Postavte proto paměť na nohy a zapamatujte si je.

Dobře poslouchejte

Když se vám někdo představuje, pozorně ho poslouchejte a snažte se vrýt jeho jméno do paměti. Neporozuměli jste dobře? Klidně se zeptejte ještě jednou. Nevyzní to negativně, právě naopak. Tato osoba bude mít pocit, že vám záleží, abyste správně vyslovovali její jméno. Možná vám i vysvětlí, odkud její jméno pochází. Tak si ho zapamatujete ještě snadněji.

Dělejte si poznámky

Zapisujte si jména lidí, s nimiž jste se bavili. Především na poradě nebo schůzi si můžete jména přítomných poznamenat. Pomůže vám i to, když si budete jména zapisovat v pořadí, v jakém zúčastnění seděli. Můžete tak rovnou ke jménu přiřadit obličej. Proto si ještě jednou v paměti představte rozhovor – vybavte si konkrétní tvář.

Partnera vždy oslovujte jeho jménem

Zvykněte si lidi, které právě poznáváte, oslovovat jménem tak často, jak je to možné. Čím častěji to budete dělat, tím lépe se vám jejich jméno vryje do paměti. Když se s někým seznamujete, jeho jméno zopakujte tak, že ho přímo oslovíte. “Velmi mě těší, že Vás poznávám, paní Nováková.” I během rozhovoru můžete jméno ještě zopakovat: “Paní Nováková, k tomu mohu dodat …”

Tip: Dávejte pozor, abyste to nepřeháněli a jméno neopakovaly v každé větě.

Spojujte jména s tvářemi

Fotku, jakož i obličej si může člověk snadno zapamatovat zvlášť, zatímco spojení obličeje se jménem není až tak jednoduché. Pokuste se proto tváře vašich klientů a partnerů vrýt do paměti velmi důsledně.

Tip: Pro vytvoření určitých opěrných bodů si všímejte zvláštnosti, jako např.. velký nos, křivé zuby, jizvy nebo odstávající uši. 

Vaše představy mohou být přitom zcela absurdní a směšné. Fantazii se meze nekladou. To, co si představujete, abyste si je snáze zapamatovali, neví přece nikdo kromě vás. Čím absurdnější je vaše asociace, tím snadněji si na jméno dané osoby vzpomenete.

Spojujte si se jmény různé představy

Některá jména se podobají stávajícím a představitelným věcem, skutečnostem a snadněji si je zapamatujete, když si je představíte, jako např.. pan Zahradník, Zima, Dobrota. Nebo se někdo může jmenovat stejně jako nějaká známá osobnost.

      Fortulion.cz
      Logo