Naučte se říkat “Ne”

Proč je tak těžké říct ne? V mých osobních i profesionálních vztazích mám často problémy odmítat lidi, i když existují dobré důvody proč bych měl. Nejsem si tak úplně jistý proč se mnoho lidí cítí podobně jako já, ale myslím si, že to bude mít spojitost s naší kulturou. Respektujeme zaneprázdněnost. Žasneme nad lidmi, kteří vypadají, že dělají všechno. Nechceme nikoho zklamat. Chceme potěšit.

Ale časem se ukázalo, že odmítnutí některých příležitostí, které pro mě nebyly tím správným ořechovým, mi přineslo více ovoce, než jsem si dokázal představit. Být k sobě upřímný chce hodně odvahy – přiznat si, že prostě nechcete, nemáte zájem, nebo prostě chcete něco lepšího.

“Ne, tahle práce není pro mě ta pravá.”

“Ne, nechci tady bydlet – Chci bydlet na nějakém hezčím místě.”

“Ne, chci větší plat.”

“Ne, tenhle vztah prostě nefunguje.”

Co když zraníte něčí city? Co když znovu nedostanete tuhle příležitost? Kdo si myslíte, že jste? Myslet si, že si zasloužíte více? Pravdou je, že pokud děláme milion věcí najednou, tak nikomu opravdu nepomáháme. Zjistil jsem, že když jsme ochotni říci ne, tak otevíráme příležitost pro upřímnou, otevřenou diskuzi o tom, co vlastně chceme my sami. A jediný způsob, jak získat to co chcete vy, je dát to najevo.

Když jsem odstoupil od uzavření obchodní dohody, tak devětkrát z deseti případů za mnou přišla ta společnost zpět s lepší nabídkou. Správně – v 90 procentech případů. Nejdříve jsem tím byl zaskočen. Měl jsem větší moc, než jsem si uvědomoval! Ve filmu Špinavý trik je scéna, ve které postava Christiana Balea říká: “Když jim řekneš ‘ne’, tak se budou vracet zpět a chtít víc.” Má pravdu.

Pokud někoho odmítnete, vysvětlete mu proč. Pokud se jedná o osobní vztah, tak si zkuste napsat nejdříve vaše myšlenky na papír. Buďte stručný a k věci. Nevymlouvejte se a nebojte se průběh věcí zpomalit, pokud máte pocit, že se všechno děje moc rychle. Budete příjemně překvapeni až zjistíte, že na vás obvykle čeká jiná, lepší nabídka. Každopádně, některé věci se prostě nemají stát. Pokud máte vnitřní pocit, že byste měli odmítnout, tak to udělejte. Jen zřídka se stává, že situace, ze které máte špatný pocit, se nakonec vyvine dobře, bohužel.

Pokud budete říkat pravdu, tak si připravíte dobré základy pro smysluplnější a plodnější vztah. Vaši spolupracovníci budou respektovat vaši odvahu a upřímnost. Dodá vám to sílu a sebevědomí.

Je jednodušší říct ne, pokud máte i jiné možnosti. Držte se pozitivních vztahů, které pomohou růstu vašeho podnikání tím správným směrem. Když se ohlédnu zpět, tak většina obchodních vztahů, které jsem navázal, i když jsem měl pocit, že bych to dělat neměl, se nakonec ukázala být špatným rozhodnutím.

Každý máme právo na svůj názor, na své rozhodnutí. Naučte se říkat ne! Budete překvapeni kolik pozitivních věcí vám to v životě přinese.

      Fortulion.cz
      Logo