Naučit se novou dovednost zabere pouze 20 hodin. A já vám povím jak…

Americký spisovatel Josh Kaufman ve své knize, “The First 20 Hours: How to Learn Anything…Fast” * popisuje, jak se můžete naučit novou dovednost rychleji, než si myslíte. Jeho metodu rozděluje do pěti kroků, abyste se efektivně rozjeli ve vašem učení, ať už je to hraní na ukulele, naučit se programovat nebo si vyzkoušet windsurfing – a to vše do 20 hodin.

1. Určete si cíl

Kaufman doporučuje, abyste se soustředili pouze na jednu dovednost, poté svůj cíl zúžili na specifická odvětví dané dovednosti a v neposlední řadě si určili reálné cíle. “Pokud se chcete naučit golf, tak po 20 hodinách tréninku se bohužel nedostanete na PGA”, říká. “Ale naučit se odpalovat v rozumné přímce, poměrně pravidelně – to byste mohli zcela jistě zvládnout během 20 hodin.”

2. Rozložte dovednost na jednotlivé části

“Většina věcí, které si představíme pod pojmem dovednosti, jako například naučit se nový jazyk, nejsou jedna dovednost – je to svazek menších dovedností,” vysvětluje Kaufman. Rozeberte vaši vybranou aktivitu do dvou nebo tří dílčích dovedností. Snaha dosáhnout těchto malých cílů jeden po druhém bude lépe zvládnutelná, než snaha naučit se vše najednou.

3. Nastudujte si potřebný materiál

“Nastudujte tolik materiálů, abyste mohli začít trénovat, ale ne tolik, abyste to zbytečně oddalovali,” radí Kaufman. Obětujte jednu nebo dvě hodiny studování vaší dovednosti, předtím než začnete trénovat – v rychlosti projděte klidně pět různých zdrojů, než abyste studovali jeden do hloubky: je vhodné soustředit se hlavně na techniky, které se v různých zdrojích opakují. Promluvte si také s někým, kdo už vaší dovednost ovládá, abyste měli lepší představu o tom, jaký je ten správný směr a způsob učení.

4. Prostě začněte

Soustředit se pouze na jednu činnost bývá často ten nejtěžší úkol. Kaufman navrhuje, abyste vypnuli televizi, telefon a internet. Tím snížíte nežádoucí ruch – ušetříte energii potřebnou k učení: “Pokud je kytara v pouzdru, tak pravděpodobnost, že budete cvičit je menší, než když jí vyndáte z pouzdra a postavíte ji hned vedle místa, kde nejčastěji trávíte čas.”

joshkaufman-go

5. Vytvořte si závazek

Předběžně se zavažte alespoň k 20 hodinám tréninku. Méně a častěji je nejlepší způsob. 20 hodin tréninku lze dosáhnout 45 min denně po dobu asi 1 měsíce. “Podle mě jsou první čtyři hodiny nejhorší,” říká Kaufman. “Okolo třetí a čtvrté hodiny tréninku se tomu začnete dostávat na kloub a uvidíte nějaké výsledky.” Jakmile dokončíte 20 hodin tréninku, tak se rozhodněte, zda-li chcete pokračovat v pilování této dovednosti, nebo zkusíte něco jiného.

* YouTube video z konference TEDx – The First 20 Hours: How To Learn Anything Fast

      Fortulion.cz
      Logo