Měli byste investovat do Bitcoinů?

Digitální měna Bitcoin získala přes Vánoce neobvyklou pozornost díky dramatickému nárůstu na své hodnotě, vzrostla ze 2 000 Kč v září na skoro 22 000 Kč počátkem prosince, poté v polovině prosince znovu klesla asi na 10 000 Kč. Tato měna, původně známá tím, že se s ní obchodovalo na online černém trhu Silk Road, si buduje svou cestu na výsluní a mnozí se rozhodují, zda-li do ní investovat nebo ne.

Někteří to už riskli: Nadace Petera Thiela investovala skoro 67 mil. Kč a Winklevossova dvojčata, z filmu The Social Network, investovala z osobních financí skoro 33 mil. Kč. Vlády po celém světě se snaží vyřešit problém týkající se zdanění bitcoinů.

Nicméně, mnozí ekonomové odepsali tuto měnu kvůli její nestálosti. Výkyvy jako na horské dráze jsou tomu jasným příkladem. Hodnota bitcoinu vzrostla dramaticky poté, co senát USA v listopadu prohlásil, že “virtuální měny byly považovány za legitimní finanční prostředek.” Avšak, na počátku prosince Čína zakázala svým finančním institucím používat bitcoiny a tím hodnota bitcoinu klesla o 40%.

Bez ohledu na to, zda-li tato měna bude považována za legitimní v hlavních národních finančních institucích, je stále uznávána, dokonce i v Číně, jako “komodita” – a to znamená, že obchodníci se mohou rozhodnout, zda-li bitcoin přijmou výměnou za zboží nebo službu. Podle Wikipedie existuje v současnosti asi 1 000 fyzických obchodníků a asi 20 000 online obchodníků, kteří přijímají platby bitcoiny – některými z nich jsou OkCupid, WordPress a Virgin Galactic.

V současné době už existuje několik bankomatů, ve kterých můžete směnit hotovost za bitcoiny. První bankomat byl zprovozněn ve Vancouveru na konci října a další následovaly v Hong Kongu, na Slovensku, v San Diegu, Helsinkách a poslední v Torontu.

Bitcoiny se ukázaly jako velmi užitečné při převodu peněz mezi státy, protože neexistuje žádný kurz a žádně transakční poplatky. Bankomaty na bitcoiny po vás dokonce nepožadují abyste měli založený bankovní účet, ani po vás nechtějí kontrolu identity. Nicméně, to jsou detaily, kvůli kterým mají některé vlády obavy z toho, že bitcoin napomůže nelegálním činnostem.

Takže jak se vlastně bitcoiny vyrábí? Proces výroby se nazývá “mining”, neboli “těžba”. Tento proces zahrnuje síť “minerů” udržujících velké procesory, které řeší nezvratné kryptografické hádanky odemykající “bloky” bitcoinů. Obtížnost těchto hádanek se zvyšuje s nabývajícím počtem minerů, což zpomaluje výrobu na zhruba jeden nový blok každých 10 minut. Každých 210 000 bloků se velikost každého bloku zmenší o polovinu. V roce 2009, kdy byly bitcoiny poprvé těženy, se jeden blok skládal z 50 bitcoinů a od té doby se jejich počet snížil na 25, poté na 12,5 atd. K dispozici je omezený počet bitcoinů – 21 milionů – a více nebude vytvořeno, poté co bude těžba všech jednotek dokončena. Tvůrce bitcoinu, mystická postava známá jako Satoshi Nakamoto, který z virtuálního světa zmizel v prosinci 2010, navrhl tento proces, aby se vyhl inflaci této virtuální měny.

Existují obavy ohledně ochrany životního prostředí, kvůli procesorům, které těžbu provádí. Procesory používané na Islandu, které dělají převážnou část těžby stojí 400 000 Kč za kus a využívají velké množství energie, což vede k jejich přehřátí a tím pádem vyžadují speciální chladící zařízení. Nejenže toto vedlo některé lidi k závěru, že těžba bitcoinů je nehospodárná, ale také peníze vynaložené na nákladech za energii a vylepšování strojů ovlivňují ziskovost samotné těžby.

V tuto chvílí existuje několik možností k získání bitcoinů: výměna za hotovost, těžba, prodej produktů a služeb za bitcoiny. Na internetu existuje několik článků, které popisují, jak se dostat do tzv. “pool mining”, což zjednodušeně znamená, že se přidáte do skupinky lidí a rozdělíte si práci. Pro technicky založené jedince to může znít zajímavě, ale běžný uživatel si tím může naložit více, než-li dokáže spořádat.

Ještě uvidíme jak se budoucnost bitcoinů bude vyvíjet. Generace “Baby Boomers” přirovnává tento fenomén k tzv. “Tulipánové Mánii”. Pokud jste do bitcoinů investovali na jejich počátku, tak by to pro vás měla být divoká jízda, ale pro nás ostatní bude asi nejlepší jen sedět a tiše přihlížet.

      Fortulion.cz
      Logo