Lekce s názvem „brainstorming“

Různé zdroje uvádějí různé definice brainstormingu. V podstatě se jedná o techniku, kdy se skupina lidí snaží přijít na co nejvíce nápadů na dané téma. Jak vám tato technika pomůže v týmu a co dělat, když ji chcete vyzkoušet, se dozvíte v právě v tomto článku.

Ukážeme si, jak by mohla přibližně vypadat ukázková schůze, při které chcete využít metodu se jménem brainstorming. Tady je:

Začněte s malou skupinou lidí, kterým věříte.
Můžete se obrátit na přátele, příbuzné, známé z oboru – na kohokoli, o kom si myslíte, že by vám mohl přispět s novou a užitečnou perspektivou.

Pozvěte si pár pomocníků.
Vezměte v úvahu, že můžete pozvat několik lidí, kteří mohou vaše týmové pracovníky trochu přimět k přemýšlení, vyzvat je a ukázat jim nové a nečekané směry. A to i přesto, že se možná zpočátku nebudete cítit zrovna nejpříjemněji.

Vyberte správný čas a místo.
Abyste inspirovali tým ke kreativitě, změňte kulisy. Běžte do parku, do kavárny nebo hotelového lobby. Určitá místa mohou vyvolat určité myšlení, a tak buďte vynalézaví.

Stanovte základní pravidla.
Vysvětlete, co máte se skupinou v záměru a čeho chcete, aby pracovníci dosáhli. Použijte metodu sdílení toho, co se komu líbí, z čeho má obavy a jaká má k tomu doporučení. To pomůže mít všem zúčastněným pozitivní přínos pro skupinové nápady.

Zahrajte si na dirigenta.
Ale nenechte situaci proniknout s diktátorství. Použijte tyto taktiky:
Povzbuzující alternativy: Jak to můžeme udělat?
Stimulační vizionářské myšlení: Co když nebudeme mít žádné omezení?
Nové perspektivy: Jak by to vidělo dítě?
Vyžadujte specifika: Co přesně tím myslíš?
Vyjasněte další kroky: Jak bychom v tom měli pokračovat?

Nahrajte si výsledky.
Určete osobu, která během celého setkání bude zapisovat poznámky nebo vše nahrávat a ukáže vám to později. Pamatujte, nejlepší nápady jsou často vedlejší komentáře, a tak zaznamenejte spolu s hlavní diskusí také je.

Projděte si všechno znovu, dokud máte čerstvé myšlenky v hlavě.
Vyhraďte konec brainstormingové diskuse na pořádné shrnutí. Shrňte všechny nápady nejlépe do tří nebo čtyř velkých, na kterých budete chtít pokračovat pracovat.

Brainstorming je úžasná metoda, jak společně přicházet na nové věci a zlepšovat tak projekt, podnik či produkt. Dejte se do toho!

      Fortulion.cz
      Logo