Od roku 2001 je v České republice zakázáno kouřit na jakémkoliv pracovišti. Dokonce by mohl být vaším kolegou pouze jeden nekuřák a cigaretu si zkrátka nebudete moci zapálit. Jediná výjimka snad platí pro dělníky na stavbách, kteří pracují po širým nebem. Tamní přístup byl vždy ke kouření a popíjení alkoholu v pracovní době trochu vstřícnější, i když je ve své podstatě zakázaný také.
Průměrně jde o 6 cigaret
Zaměstnavatelé mohou pro kuřáky vyčlenit místnost, či kuřácký koutek, ovšem i těch rapidně ubývá a není se čemu divit. Kuřáci jsou tak nuceni opouštět své pracoviště, vyjít před bránu či za dveře podniku a tam si cigaretku dopřát.
Průměrný kuřák vykouří v zaměstnání 6 cigaret, pokud připočteme k 5 minutám kouření i příchod a odchod do zaměstnání, jsme na 10 minutách. V konečném důsledku vás zaměstnanec okrádá o 1 hodinu denně, kterou má placenou, aniž by něco dělal. Při představě, že máte v zaměstnání 10 kuřáků, nejde o nikterak úsměvnou situaci a vám to pořád nevadí?
Průzkum říká nahraďte si to
Zajímavý průzkum odhalil , že více jak polovina dotázaných schvaluje napracování takových pauz. Pro zaměstnavatele bude určitě zajímavý výsledek vycházející z otázek přímo na kuřáky, zdali by byli ochotni své prostoje napracovat. Nesouhlasilo pouze 18 % lidí. K náhradě strávené doby s cigaretou se kloní tedy i samotní kuřáci a jak je to ve skutečnosti ve vaší firmě? Také vám kuřáci pijí krev a kolem cigaret a kouření vidíte ušlé zisky? I když jde o několik hodin denně, za rok to vydá na několik zaměstnaneckých platů.
Jak se před kuřáky bránit
Pokud vám kuřáci vadí, nebojte, nejste v tom sami. Celá řada firem aktivně hledá vhodná zaopatření proti těmto placeným pauzám. Jednou z možností se nabízí napracování, tudíž prodloužení pracovní doby kuřákům. Další možností je naplánování oficiálních kuřáckých přestávek, které jsou následně odečteny z platu. Úplný zákaz kouření je také možnost, většinou je k vidění ve výrobních továrnách, kde je nutná nepřetržitá obsluha strojů.