Způsoby, jak ztrácet čas produktivně

Někdy je potřeba udělat si přestávku od práce, ale třeba zrovna nechcete jen tak ztratit čas děláním ničeho. Pro takové z vás přináším několik tipů, jak tento čas strávit zábavně, a přesto produktivně. Produktivní prokrastinace je skvělý mezník mezi prací, a tak jsem dala dohromady seznam aktivit, které v takových situacích fungují nejlépe.

Rozptýlení, vedlejší projekty a prokrastinace jsou skvělé pro vaši všeobecnou produktivitu, ale musíte je zvládat správně. Nejlepším řešením je najít si něco úplně jiného, než je činnost, od které se chcete odreagovat. Takže pokud jste spisovatel, neměl byste pravděpodobně psát, pokud kódujete weby, měl byste na chvilku od kódování upustit. Každý produktivně „zabíjí“ čas zcela individuálně. Ale pokud už vás žádný způsob nenapadá, podívejte se na několik tipů.

Procházka
Dejte si do uší sluchátka s libovolnou přednáškou či audioknihou a jděte se na půl hodiny projít do přírody. Nejen že si provětráte hlavu od všech starostí, které vám přináší práce, ale také se dozvíte nebo naučíte něco nového.

DIY
Co je to? Anglická zkratka DIY vyjadřuje frázi „Do It Yourself“, která v překladu znamená něco jako „Udělej si sám“. Obecně jde o skvělé a kreativní tipy a triky jak si vytvořit praktické pomůcky do domácnosti, jak si předělat kousky oblečení či vyzdobit místnosti doma. Pokud tuto činnost zařadíte mezi své koníčky, určitě nebudete litovat. Může vás obohatit o zkušenosti v mnoha směrech. Jak na to? Najděte si návody na internetu, stačí do vyhledávače zadat „DIY návody“.

Přátelé a známí
Nemůžete si najít chvilku na své přátele či známé, ale můžete najít pár minut pro nicnedělání? V čem je ten trik? Právě ve chvilce, kdy se vám nic nechce a máte své práce až po krk, zavolejte kamarádovi a zeptejte se, jak se mu daří, co je nového a další jednoduché otázky. Pravidelné spojení s přáteli je jen a jen pozitivní věc pro udržování vztahů s lidmi, které často nepotkáváme jen tak na ulici. Věřte mi, budou rádi, že na ně čas od času myslíte.

Jazyky
Přesně tak – naučte se cizí jazyk. Samozřejmě se nemůžete jen tak naučit cizí jazyk, když se budete učit jen pár minut denně (kromě lidí, kteří na to mají přirozený talent), ale můžete se začít učit třeba slovní zásobu. Existují mobilní aplikace, ve kterých si můžete procvičovat jednoduchá slovíčka. Takto se můžete naučit krátké fráze, díky kterým jazyku lépe porozumíte, když se do jeho učení vrhnete naplno.

Uklízení
Většina z nás nemá ve svém seznamu nejoblíbenějších činností zrovna uklízení. A proto je to právě to pravé pro chvilky, kdy vás přepadne prokrastinace a potřebujete v práci na chvíli vypnout (platí pro ty, kteří pracují doma). Neuklízejte hned celý dům. Jen se podívejte, co všechno je potřeba a vyberte si dvě nebo tři malé činnosti, které jste chtěli odložit na později. Protože ta chvíli zrovna přišla.

Máte jiné způsoby, jak produktivně využít nevyužitý volný čas? Napište je do komentářů!

      Fortulion.cz
      Logo