Jak se ideálně připravit na důležitou prezentaci

Manažerský post s sebou přináší celou řadu povinností. Mnohé z nich jsou příjemné a některé už méně. Z všeobecného hlediska je právě rétorická součást brána jako nutné zlo. Samozřejmě se naleznou i výjimky, kteří se před tabulí a plnou místností posluchačů cítí jako ryba ve vodě, ovšem každý to tak necítí. Prezentace svého nápadu před vedením nebo potencionálními obchodními zástupci je klíčovým bodem celé společnosti. Záleží pouze na vaší schopnosti přesvědčování a práci se slovy. Je tedy zcela přirozené, pokud se vám před prezentací potí ruce, svírá žaludek a vysychá hrdlo. Pojďme se podívat na nejčastější potíže, které vás mohou před prezentací zaskočit a jak se jim případně vyhnout či minimalizovat jejich negativní dopady.

Nezapomeňte aktivovat mozek

Jakmile se dostanete do situace, která si žádá maximální připravenost a bdělost, nadopujte se dopaminem a trochou adrenalinem. Nebojte se, teď nemyslíme na zázračný kufřík s nabitými injekcemi. Výše zmíněné látky celkem snadno získáte i z potravy, musíte se však najíst s předstihem, jelikož těsně před vaší prezentaci by vám žaludek nemusel dovolit trávit. Zvolte si jídlo s bohatým obsahem na proteiny. Nejlépe, když si připravíte nebo si zajdete do restaurace na kvalitní salát s kuřecím masem. Také si můžete dát těstovinový salát se šunkou.

Kortizol se pokuste spálit

Kortizol je další mocnou látkou, jejíž účinky při vyplavování mají jasný záměr, a to ochránit srdce při nadměrném stresu. Právě z těchto důvodů se Kortizolu říká stresový hormon. Jeho vylučování je řízeno nadledvinkami a do těla se dostává pokaždé, když jsme nervózní. Jde o ochranu těla posilující naše emoce na úkor kreativity. Cílené vyplavení kortizolu před vlastní prezentací vám tak určitě pomůže, proto se běžte projít nebo si zacvičte.

Nenechte se zaskočit problémy

Máte z prezentace obavy? Dokážete předem odhadnout slabá místa vaší řeči? Berte to jako svou výhodu a raději se na tyto potíže připravte s předstihem. Není moudré doufat, že se nic nestane a celá prezentace proběhne bez sebemenšího zaváhání. Vždy si celou prezentaci projděte a zauvažujte nad možnými komplikacemi. Když se na ně připravíte, mnohem lépe je pak zvládnete vyřešit.

Není nic horšího, než z pozice potencionálního obchodního partnera sledovat manažera řečníka, který se pozvolna utápí ve své vlastní šťávě. Proto si na papír načrtněte, co vše by se mohlo přihodit a čeho všeho se nejvíce obáváte, zároveň se pokuste nalézt řešení. Může to být klidně i rušivý element v publiku, co budete v takové chvíli dělat?

Pokuste se najít svůj vlastní rituál

Pokud znáte cokoliv, co by vám pomohlo se uklidnit, udělejte to. Na vlastně vytvořeném rituálu není nic špatného a na nervozitě před přednáškou už vůbec ne. Pokud se jedná o důležitou prezentaci, je stres naprosto běžným projevem. Organismus se cítí pod velkým tlakem a nejraději by unikl. Můžete se tak do místnosti podívat s předstihem a trochu se s ní blíže seznámit. Nezáleží na tom, jaký rituál zvolíte, ale jestli na vás bude mít patřičné uklidňující účinky.

Záložní plán

Přesně tak, mějte záložní plán. Pokud se vám nepodaří dosáhnout primárního cíle, pokuste se o sekundární. V případě, že prioritou celé prezentace je odsouhlasení nového projektu nebo rozpočtu, neházejte flintu do žita, když celý průběh nepůjde až tak hladce. Vždy se snažte vytvořit prostor pro další jednání, kde by se celá věc mohla zvrátit na vaší stranu.

 

      Fortulion.cz
      Logo