Jak překonat problémy?

Milujte je! Vítejte je s otevřenou náručí. Očekávejte je. Nebraňte se jim! Život bez problémů by nebyl životem a cíl bez problémů by nebyl cílem! Řeknu vám pravdu, soutěžím sám se sebou v mé vlastní disciplíně. Kolik problémů a jak velkých dokážu dnes vyřešit. Je to směšné, ale dělal jsem si jeden čas i tabulku s bilancí. Měl jsem v ní zapsány všechny problémy, které řeším nebo jsem už vyřešil. Pak jsem z toho vybíral ty největší, které jsem vyřešil a snažil jsem se je překonat vyřešením ještě většího problému.

Zní to šíleně že? Mělo to však překvapující efekt.

  1. čekal jsem problémy každý den, takže mě nikdy žádný nepřekvapil.
  2. když nějaký problém přišel, těšil jsem se na něj, protože jsem to bral jako hru. (Ačkoli některé problémy se týkaly mého existenčního charakteru)
  3. uvědomil jsem si, že každý problém je vlastně jen situace a každá situace lze přece vyřešit.

Berte problém jako situaci

“Převádějte velké problémy na menší a menší, a oni nakonec přestanou existovat!” Říká jedno čínské přísloví. A má pravdu! Pokud budu brát jakýkoliv problém jako situaci, znamená to, že se dá vyřešit. A velké problémy se nejlépe vyřeší tak, že se převedou na menší, pak na ještě menší až nakonec úplně zmizí. Začnou být irelevantní. Těžko se řeší velký problém okamžitě, ale když si ho rozložíte na jednotlivé kroky po čase jednoduše zmizí. Pokud budete brát problém jako situaci, zlepší vám to náladu. Už jen proto, že každá situace se dá vyřešit. Pokud však berete problém jako problem, většinou vám to svazuje ruce. Někdo může oponovat: “Ale vždyť, když budu myslet na problémy, přitáhnu si jich víc!” To je pravda. Ale museli byste myslet na problémy. Já nemyslím na problémy. Myslím na svou hru a myslím na vyřešení problémů nikoli na samotný problém. A hlavně nemyslím na problém, ale na situaci.

Jak jistě víte, každý problém vás posouvá blíže ke svým cílům. Neznám totiž nikoho, kdo by svých cílů dosáhl a neměl na začátku cesty mnoho problémů. Čím více “situací” vyřešíte, tím budete blíže ke svým cílům. Realita je taková, že většina věcí v životě nejde bez problémů. Proto pokud jim budete vzdorovat, budou přicházet další a další. A protože veškerou energii utratíte na odmítání toho problému, nezůstane vám žádná na jeho řešení. Pokud je však budete přijímat a nebudete jim vzdorovat, snadno je vyřešíte. Takto se budete posouvat stále blíže ke svým cílům a zvítězíte nad problémy.

      Fortulion.cz
      Logo