Jak dát výpověď jako profesionál

Důvodů pro výpověď může být mnoho – převážně může jít o nespokojenost či jinou, lepší nabídku. V takovém případě je hodně důležité, jak vaši stávající práci opustíte, protože každý váš krok bude svědčit o vašem charakteru a hlavně o vaší profesionalitě. Přečtěte si pár tipů co dělat a co nedělat, když chcete opustit zaměstnání:

Opusťte svou práci v pozitivním duchu

NE: Dát vědět svému šéfovi jen pár hodin předem vám zaručeně neprospěje. A nikdy neopouštějte práci s emocemi v rukávu.

ANO: Odejděte na chvíli pryč a provětrejte si hlavu na čistém vzduchu, abyste předešli urychleným rozhodnutím. Pokud vás právě chce a potřebuje jiný zaměstnavatel, neposílejte hned na odpis svého stávajícího zaměstnavatele. Společnost, pro kterou budete pracovat, sleduje každý váš krok, a tak se ujistěte, že tomu dáte minimálně dva týdny, nebo ještě více, to záleží na vaší pozici v zaměstnání.

NE: Nelžete lidem, se kterými pracujete, že zůstáváte. Nebudou nadšení, když na druhý den obdrží společnou zprávu o tom, že jste pryč.

ANO: Místo toho, hned po podepsání formálního dopisu o rezignaci, běžte za kolegy, se kterými jste si vytvořili pozitivní vztahy a řekněte jim co se děje přímo. Je důležité, aby byli vaši kolegové šťastní, protože se vám budou hodit pozitivní reference a známosti.

NE: Nikdy po odchodu z práce neříkejte nic negativního o svém bývalém šéfovi. Byli byste překvapeni, jak rychle se k němu informace dostane. V dnešní sociální a digitální společnosti neexistují tajemství.

ANO: Zůstaňte profesionální – nikdy nevíte, jestli v budoucnu zkřížíte cesty s bývalým zaměstnavatelem nebo kolegou.

NE: Nenechávejte vašeho zaměstnavatele v nepříjemné pozici.

ANO: Ujistěte ho, že mu nabídnete jakoukoli pomoc při vzdělávání, aktualizaci zařízení nebo že nabízíte svou specializaci pro pohovor s týmem. Pokud za sebou zanecháte pozitivní vzpomínky a zkušenosti, určitě na tom v budoucnu vyděláte své.

NE: Nesnažte se uspokojit krátkodobé potřeby a neuspět při tom v pohledu na velký obrázek.

ANO: Zeptejte se sami sebe: „Může tato nová nabídka naplnit mé dlouhodobé profesní cíle finančně i psychicky?“

Nebojte se. Nakonec budou určitě všechny zúčastněné strany spokojené. Stačí přistupovat k takovým situacím profesionálně a s chladnou hlavou.

      Fortulion.cz
      Logo