Hodnocení pracovní výkonnosti vás nesmí vykolejit

Dostali jste negativní hodnocení své pracovní výkonnosti a nyní vás v následujících dnech čeká pohovor u manažera společnosti? Určitě se nejedná o příjemnou záložitost a mnozí zaměstnanci dokonce mívají strach a obavy. To vše je v naprostém pořádku. Pokud pracujete v prestiižní společnosti za zajímavých platebních podmínek, prioritou zůstává udržet se a těžit z výhod firmy co nejdéle. Unést kritiku není příliš jednoduché, proto vás v tomto článku připravíme na vše, čeho se při pohovoru vyvarovat. Je důležité si uvědomit, že špatně zvládnutý pohovor tohoto ražení může mít za následek i vaše okamžité propuštění. Zde vám nabízíme souhrn výroků, které raději nechte spát.

Tak to určitě nemáte pravdu

Ve chvíli, kdy se nadřízenému odvážíte říci, že nemá pravdu, podepíšete si rozsudek smrti. Manažer společnosti vás okamžitě začne vnímat jako defenzivního hráče, který není ochoten přijmout jakékoliv změny z důvodu nepochopení celé záležitosti. Raději se nadřízeného zeptejte na specifické příklady, pokud se ani tak nezbavíte dojmu nespravedlnosti, požádejte o další diskusi na dané téma. Manažer ucítí vaší snahu a hned na vás bude pohlížet úplně z jiného úhlu pohledu.

To ale nebyla moje chyba

Svádíte problém na své kolegy nebo se dokonce divíte, kde podobou kritiku nadřízený obdržel? Tento postup na vás uvalí obdobný stín jako v prvním příkladu. Stanete se v očích manažera zaměstnancem, který nedokáže nést kus zodpovědnosti. Vyslechněte si kritiku a nabídněte určité možnosti a řešení.

Tohle nemám v popisu práce

Pokud se chcete stát zaměstnancem od 7 do pěti bez jakéhokoliv nadstandardního výkonu, použijte právě tuto větu. Pokud je vaším cílem vyšší post, musíte na své bedra naložit mnohem více zodpovědnosti i v oblastech, které nemáte v popisu práce. Stanete se tak pro svou společnost zajímavější.

V tom případě mi přidejte

Otázka peněz a navýšení platu je důležitou součástí symbiotického pracovního vztahu. Nejdříve však vyslechněte svého nadřízeného, proberte s ním veškerá úskalí vyplívající z jednání a teprve až po té se optejte na zvýšení platu. Za žádných okolností nezahajujte rozhovor ohledně vašeho platu.

K tomu vám nemám co říct

Musíte pochopit, že hodnocení výkonnosti zaměstnanců má svůj hlubší smysl. Zaměstnavatelům jde o to, nalézt vhodnější strategii pro další rozvoj jednotlivých zaměstnanců a navýšení ročního obratu. Jakmile budete raději mlčet nebo na rovinu řeknete, že k tomu nemáte co říct, koledujete si o snížení platu nebo o výpověď.

      Fortulion.cz
      Logo