Život Elona Muska aneb jak složité je dostat se na vrchol?

Poslední dobou se do popředí dostává novodobý Steve Job, současný CEO Tesly, SpaceX a SolarCity – Elon Musk. Jak však tento podnikatel začínal?

V roce 1971 se na území Jihoafrické republiky narodil asi jeden z největších vizionářů. Zde strávil celé své dětství. „Největší zálibou mi bývala četba a následné uvedení získaných znalostí do praxe,“ dodává Elon. Maminka ho již v útlém věku nazývala geniálním klukem, neboť již v deseti letech prozkoumával encyklopedii moderní vědy.

Elon věděl, že v Jihoafrické republice nemá moc šancí. Dveře úspěchu mu proto otevřela až Pensylvánská univerzita, kam nastoupil a hned získal dva tituly. Jeden z fyziky, druhý z ekonomie. Pro doplnění informací – nyní se nacházíme v době, kdy se po celém světě začal rozšiřovat internet. Stal se z toho hit a i toho Elon chytře využil. Založil svůj první projekt nazvaný Zip2, což byl mapovací portál. V současnosti bychom to mohli přirovnat k Google Maps. Zároveň se jednalo o přímého konkurenta Yahoo, které netřeba nějak zvlášť představovat.

Chybné rozhodnutí

Elon Musk následně přenechal vedení Zip2 investorům, kteří jej následně (dá se říci) úplně zazdili. Tehdy na tom sice vydělal slušných 22 milionů dolarů, ale i tak tvrdí, že Zip2 to mohl dotáhnout hodně daleko.

Opět na nohou

Zklamání však netrvalo moc dlouho, neboť se svými kamarády měli na programu další projekt. Založili společnost první svého druhu, která se věnovala internetovým platbám. Určitě nemusím nějak zdlouhavě představovat projekt PayPal. Sám Elon byl hnedka ze začátku postaven do vedení. Z této funkce byl však zanedlouho odvolán, neboť ostatním podílníkům se nelíbily jeho riskantní kroky. Avšak jen díky nim mohli oni celkem slušně vydělávat, Elon dokonce odmítl osmisetmilionovou nabídku za odkoupení PayPalu. A to i když by mu to hodilo osminu částky.

PAYPAL THIEL MUSK

Osm set milionů však bylo hodně málo, PayPal nakonec přijal nabídku za 1,5 mld. amerických dolarů. Elon byl samozřejmě proti tomuto obchodu, nechtěl totiž přijít o další suprový projekt. “Měl v sázce víc než kdokoliv z nás, ale přitom nikdy nezaváhal,“ takto jej popisuje jeden ze společníků Peter Theil.

Velké sny ho dostaly na vrchol

Nic z toho ho však nezastavilo, realizoval své další a další sny. Díky tomu vznikla společnost produkující jedny z nejlepších elektromobilů na světě – Tesla Motors. Potom vznikla vesmírná společnost SpaceX, o které se v současnosti nejvíce mluví v souvislosti kolonializaci Marsu.

elon-musk-tesla

Život jak na horské dráze

Možná to na první pohled zní jako růžový život, avšak nutno dodat, že Elon si také občas sáhl na samotné dno. “Ta touha soutěžit a vyhrávat, díky které je tak úspěšný v obchodu, však nikdy nezmizela, a to ani když přišel domů.“ – zněl hlavní důvod rozvodu s jeho exmanželkou. Po rozvodu následovalo nervové zhroucení, Elon nezvládal vést několik společností, které byly od sebe vzdálené více jak 650 km. A když se čísla začala dostávat do mínusu, Elon investoval. Začal rvát všechny své peníze do podniků. Jeho společnosti se po chvíli samozřejmě vrátily na vrchol, ale stála za tím velká dřina. Nadějný podnikatel si totiž musel i půjčovat peníze od známých, aby měl vůbec na jídlo a pronájem.

he-made-his-first-millions-in-1999-when-compaq-bought-zip2-a-company-musk-founded-with-his-brother-in-a-deal-that-earned-him-a-cool-22-million

Elon sám přiznává, že v tomto období musel podstoupit obrovská rizika.

foto: BI, BoomsBeatdazeinfointerestingengineering

      Přidat komentář

      Fortulion.cz
      Logo