Coco Chanel

Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Bonheur Chanel se narodila 19. srpna 1883. Její život lze přirovnat k pohádce, kde chudá dívka dosáhne obrovského úspěchu.

Coco pocházela z chudé rodiny, měla čtyři sourozence a od 7 let vyrůstala v sirotčinci. Jako 18letá se naučila šít na stroji a později dostala místo šičky v továrně. Coco však chtěla dokázat víc. Začala zpívat v zábavních podnicích, ale snila o muzikálu. Přezdívku “Coco” dostala díky jistému textu písně, kterou často zpívala.

Coco byla mladá, krásná a ambiciózní a zřejmě i díky tomu se zalíbila šlechtici Etiennu Balsanemu. Strávila s ním rok na jeho zámku Compiegne. Během této doby se naučila způsobům vyšší společnosti.

Její další významnou láskou byl britský diplomat Arthur Capel. Díky němu získala skvělé kontakty do vyšší společnosti. Právě on jí poskytl kapitál, díky kterému Coco v roce 1910 otevřela svůj první módní butik v Paříži na ulici Cambon 21, který se zaměřoval hlavně na klobouky a doplňky. Později otevřela butiky v Deauville (1913) a v Biarritz (1915). Právě butik v Biarritz byl jejím prvním skutečným módním domem.

Coco vnesla do ženské módy pánské prvky, které ženy osvobodily od stažených korzetů. Jak sama řekla, “odstranila z módy vše co nesnášela”. Blízké jí byly i krátké střihy vlasů. Ženy začaly kvůli jejím modelům hubnout a značka Chanel se stala senzací. Je však třeba dodat, že její modely si mohla dovolit pouze vyšší společnost. To platí i dnes, alespoň co se finanční stránky týče.

Ne všechno však bylo pro Coco růžové. Během první světové války zastihla značku Chanel krize kvůli nedostatku materiálů. Coco také zažila obrovské trauma ze smrti jejího milence Arthura. Ona se ale nevzdala.

V roce 1921 obsadila značka Chanel luxusní adresu Cambon č. 27, 29 a 31, kde sídlí dodnes. Kromě oblečení Coco navrhovala i parfémy, neznámejším je Chanel N. 5, který se stal nejprodávanějším parfémem na světě. Rovněž jí byla blízká výroba bižuterie. Coco vytvořila na objednávku kolekci diamantových šperků Haute Joaillerie, které byly vsazeny do platiny. V roce 1939 Chanel zaměstnával 4000 zaměstnanců. Po zahájení druhé světové války se Coco soustředila pouze na prodej parfémů. Na rozloučenou udělala módní přehlídku. Jistou dobu měla Coco milenecký poměr s nacistickým důstojníkem Hansem Günthera von Dincklage. Později se dokonce dostala před “očistnou komisi” a krátkou dobu pobyla i ve vězení.

Módního domu Haute Coutras se ujal Christian Dior, který opět vrátil do módy korzet. Coco byla tímto krokem velmi pohoršena. I proto se vrátila zpět na módní scénu, opět vytvořila kolekce oděvů, které oprostili ženy od objemných nabíraných částí, stažených korzetů a podobně. Tyto kolekce byly přesným opakem těch od Diora. Coco se v té době ubytovala ve známém hotelu Ritz, kde strávila zbývajících 15 let svého života.

V posledních letech jejího života se Coco zavřela do sebe. Zemřela 10. ledna 1971 ve svém soukromém apartmá v hotelu Ritz. Sice zlomila srdce mnohým mužům, zemřela však zcela osamocena.

Pokud jste se narodili bez křídel, nebraňte jim růst!

chanel

      Fortulion.cz
      Logo