Co dělat pro efektivní učení

Učení nás doprovází celý život. A každý z nás si jednou či vícekrát prošel nebo právě prochází fází života, kdy je studování intenzivní a někdy až moc náročné. Třeba teď, kdy začínají zkoušková období na vysokých školách. Jak tedy docílit toho, aby naše učení bylo efektivnější a nenáročnější? Přečtěte si pár rad, které vám ukážou jak na to.

Prostředí a okolní vlivy
Vytvořte si pro učení prostředí, fyzicky i psychicky. Většinou je nutné se zaměřit na učení jedné určité věci, například látky na test z určitého předmětu. Pohled na štos papírů na vašem stole může být poněkud skličující. V takovém případě se zhluboka nadechněte a dejte si před začátkem krátkou pauzu. Představte si situaci, kdy se chcete cítit pohodlně, třeba když sledujete televizi. Jak se posadíte? Máte oblíbené pohodlné oblečení? Berete si k televizi určitý druh pití nebo jídla na chuť? Vezměte si všechny tyto věci a učení pro vás bude lepší zkušenost.

Místo
Ohraničte si svůj vlastní pracovní zónu. Nemusí to vypadat jako profesionální obchodní kancelář. Pro to, abyste mohli dospět k věcem v předchozím paragrafu, potřebujete i prostor v tomto slova smyslu. Vytvořte si takové, kde se budete cítit dobře, a bude vaše vlastní.

Tempo
Najděte své vlastní tempo pro vaši práci. Sprinteři běží co nejrychleji a nejsilněji v návalu energie, zatímco běžci maratonu si rozkládají zátěž směrem k vyvrcholení. Není žádné dobré ani špatné tempo pro vaše učení, až na takové, které vám přesně vyhovuje. Všimněte si způsobu, jak nejlépe pracujete. Nezapomeňte ale, že pokud zvolíte tempo pomalejší, musíte počítat s delším časovým intervalem učení. Ať už máte na učení dlouhé hodiny nebo jen krátké časové úseky ve škole, pamatujte na přestávky – ty jsou stejně důležité jako aktivní studium. Většině lidí vyhovuje pauza 10 po každých 30 minutách pilného učení. Použijte tyto přestávky jako odměnu za tvrdou práci, na kterou se vždy můžete těšit.

Paměť
Pomáhá, když víte, jak funguje vaše paměť. Tady je klíč k paměti: v jakékoli souvislosti si lidé pamatují nejvíce vždy první a poslední věci. Ať už se snažíte vzpomenout si na cokoli, vždycky se vám nejdříve vybaví první nebo poslední věc, kterou jste se ten den naučili. Až pak se méně jasně vybaví prostředek. Toto nemůžete změnit, je to vrozené. Je to způsob, jak náš mozek funguje, a tak se tomu nesnažte vzpírat. Místo toho zkuste informace využít a zorganizujte si látku k učení tak, aby nedůležitější věci byly vždy na začátku nebo na konci.

Metoda
Vždy je dobré mít plán. I přesto že je váš úkol složitý, s dobrým plánem a organizací se přes to pnějak určitě prohrabete. Když se učíte, rozdělte velká témata na podtémata. Většinou vám pak vyskočí slova, která z textu vyčnívají, a tak si daný odstavec lépe zapamatujete. Klasický tip k učení je způsob domácího učení, kdy si na specifická místa po domě vyvěsíte papírky se slovíčky či odstavci textu, který se potřebujete naučit. Budete překvapeni, jak lehce si tyto věci pak zapamatujete.
Jednoduchou metodou učení může být také myšlenková mapa. Díky ní si můžete vyznačit hlavní pojmy a k nim přiřadit vedlejší informace. Bude pak jednodušší si věci zapamatovat.

Pokud jste se dozvěděli nové věci, jsem jen ráda. A teď přeji hodně štěstí s učením ke zkouškám!

      Fortulion.cz
      Logo