Byznys je jako hra

Byznys a podnikání je něco jako společenská hra, která je plná překvapení, výher ale i náhlých zvratů. Do této hry je může vstoupit dnes už kdokoliv a mnohokrát do této hry vstupují i lidé, kteří tuto hru nezvládnou. Ale to se nikdy na začátku nedá předpovědět, kdo bude vítězem. Historie nám popisuje mnoho případů, kdy i ti nejúspěšnější, kterým se dařilo celé roky v jednu chvíli v byznyse selhali a v této hře nakonec i tak prohráli, nebo se museli po určitou dobu  pasovat s prohrami. Vynikajícím příkladem je hotelový magnát Donald Trump.

Trump prožíval roky slávy a úspěchu v byznyse, ale i jeho nakonec potkala krize a zničeho nic se ocitl ve velkých finančních problémech. Trvalo celé měsíce než přesvědčil věřitele a banky a dohodl se s nimi na společném řešení. Nezlomilo ho to a tuto cestu plnou těžkostí bezpečně ustál. Ne káždý má na to žaludek a nervy. Byznys teda není jen o nějakém zakládání společností, ale je to i o tom mít pevné nervy, být kreativní a pohotový a připravený na podrazy. Protože bohužel i podrazy jsou součástí mnohých her. Nedávno jsem četl článek, který nesl titulek: Chcete podnikat? Připravte se na zvracení.

Pokud už rozehrajete tuto hru “podnikatele”, tak to určitě bude i zábava a hodně se při tom člověk naučí. Do vítězného konce se dá téměř vždy dojít, když budete dostatečně vytrvalý a odhodlaný zvítězit. Někomu to může trvat celé roky a jinému zase 24 měsíců. V této hře jasná pravidla neexistují. Teda kromě těch administrativních, které od nás vyžaduje daný stát, v kterém chceme podnikat – založení s.r.o., zdravotní pojištění, příslušná daň apod. Ale to jsou záležitosti, ke kterým si můžete na pomoc přivolat různé externí firmy a lidi. To je v této hře dovolené.

To nejdůležitější je, aby jste se za dobu celého života “podnikatele” byli ochotni stále vzdělávat, učit se naslouchat svým zaměstnancům a zákazníkům, být dostatečně pokorný a přiznat si i prohry a hlavně se nevzdávat, když se nebude dařit. Dřív nebo později se úspěch v nějaké formě určitě dostaví. Tak jak jsem už vzpomínal, byznys je něco jako hra. Je to jako, když si hážete kostkou a najednou vám padne to nejvyšší číslo a vy se posunete vpřed. Stejné je to i v reálném byznyse. První měsíce můžou být těžké a ty další se budete posouvat mílovými kroky dopředu. Ani se nenadějete a můžete se ocitnout v pozici, kdy budete rádi prodávat firmy, které jste před pár roky založili, než jste začali hrát tuto byznys hru a chcete jít ve čtyřiceti do důchodu a užívat si život milionáře.

Přejeme vám šťastné a úspěšné výherní tahy v této náročné, ale za to zajímavější hře jménem BYZNYS.

      Fortulion.cz
      Logo