Blanka Matragi

Každá dáma ji zná jako nadanou módní návrhářku, která je proslulá nejen v rodném Česku, ale hlavně na blízkém východě. Její modely jsou unikáty, které představují ručně malovanou syntézu nádherných barev, vzorů na prvotřídních materiálech. Tvoří převážně společenské a svatební šaty.

Pochází ze Světlé nad Sázavou. Po základní škole se vyučila brusičkou skla, střední školu dokončila na Střední umělecko-průmyslové škole sklářské a začala své studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze obor oděvní výtvarnictví. Po dvou letech na škole se jí podařilo vyhrát celostátní soutěž módních návrhářů, která jí otevřela dveře do světa nejznámějších návrhářů. Během studia se seznámila se svým manželem Dr. Ing. Makraomem Matragi, CSc., se kterým se po ukončení školy jako “akademická malířka” v roce 1980 přestěhovala do Bejrútu. Tam musela začínat v podstatě od začátku. Štěstím bylo, že velmi rychle na východě poznali, že má talent a kariéra začala. V roce 1982 si otevřela módní salon “Blanka Haute Couture”. Postupně organizuje stále úspěšněji módní přehlídky, vyhrává konkurz na návrhy policejních uniforem v Abu Dabi – Spojených arabských emirátech. U příležitosti 15. výročí otevření svého salonu uspořádala v Praze módní přehlídku, která měla vynikající ohlas v široké společnosti.

A 99574

Blanka Matragi odívá vysokou společnost, především manželky, sestry a dcery králů, šejků a emírů Perského zálivu. Své nadání však nenechává jen u ošacení, ale vrátila se i ke sklářství. V roce 1999 vytvořila kolekci návrhů pro sklárny v Kamenickém Šenově, které obsahují sklo, lustry a porcelán. Dále jsou zde návrhy bižuterie pro společnost Moser, vytváří sochy, reliéfy. Nesmíme zapomenout zmínit její návrhy luxusních briliantových šperků pro DIC.

Ocenění, které získala za svou práci jsou v roce 2002 Evropská cena umění, Mezinárodní cena Salvadara Dalího, Mezinárodní cena Františka Kupky. V roce 2003 dostala titul “Významné české ženy ve světě”. Rok 2007 je pro ní znamením ceny za český bestseller roku 2006 za svou autobiografickou knihu.

vystava-blanka-matragi-timeless-0 ImageHandler.aspx

Vlastnit šaty od této sympatické módní návrhářky je asi snem každé něžnější polovičky, která má ráda originalitu, kvalitu a luxus.

      Přidat komentář

      Fortulion.cz
      Logo