Bez osobního kontaktu si v Číně neškrtnete, naučte se s nimi jednat

Chcete si svou působnost rozšířit o další země nebo jen navázat kontakt s obchodními partnery z Číny? Nutno podotknout, že co se týče exportu, je Čína naprostým gigantem, proto není nic neobvyklého, když se dostanete do jejich bezprostřední blízkosti.

Setkání tváří v tvář s čínskými obchodními partnery s sebou přináší naprosto odlišné povinnosti v oblasti etikety. Podceňovat přípravu nebo dokonce nedělat vůbec žádnou se v této situaci nemusí vyplatit.  Obchodní zvyklosti jsou v Asii úplně jiné, proto se snažte setkání rozumnými tahy a prostředky zpříjemnit. Následující článek vás zasvětí do tajů komunikační dovednosti s čínskými obchodními partnery.

Osobní komunikace na prvním místě

V čínském byznysu je na prvním místě osobní kontakt. Můžete si dopisovat více jak několik měsíců, telefonovat, provádět online schůzky. Nic z toho nevyváží osobní kontakt, který je v Číně nesmírně důležitý. Bez osobního kontaktu nelze vybudovat plnohodnotný obchodní vztah a podle toho se Číňané řídí.

V jejich kultuře je hluboko zakořeněný systém hierarchie, to znamená, že se vše probírá společně, ale konečné slovo má vždy osoba výše postavená. Za žádných okolností na své exotické partnery nespěchejte. V Číně preferují dlouhotrvající vztahy. Jakmile začnete nepříjemně tlačit na pilu již od samotného počátku obchodování, vše skončí fiaskem a úspěchu nikdy nedosáhnete.

Buďte důslední a projevte zájem

Vyhněte se vtíravé politice. Nikdy se nesnažte dělat lepšími než doopravdy jste a poskytněte svým partnerům čisté a výstižné informace o vaší společnosti a připojte k tomu i důvody vašeho zájmu o spolupráci. V případě, že budete dokonce cestovat do zahraničí, vezměte si s sebou někoho, kdo tamní prostředí dobře zná. Takového člověka si můžete i najmout.

Číňané si potrpí na vzájemné představení třetí osobou, pokud jim vtrhnete do kanceláře doslova z ulice, nikdy nepochodíte. Číňané si svůj protějšek vždy rádi prověří s dostatečným předstihem a na danou schůzku se připraví, proto jsou nečekané návštěvy zbytečné. Tamní zvyky a obchodní etiku je dobré nastudovat. Tato zkušenost se vám ve vašem podnikání nikdy neztratí a navíc vás posune daleko před vaší konkurenci. Obchodování s čínskými partnery je založeno na vzájemné důvěře, osobním kontaktu a dlouhotrvajících vztazích.

 

      Fortulion.cz
      Logo