Ale, až a kdyby – nepřátelé úspěchu

Pokud bychom měli hledat mezi důvody, proč lidé nedosahují výsledků, jakých by chtěli, jistě by se mezi nimi našli tři malí škůdci – ALE, AŽ a KDYBY.

ALE

Jistě jste už v životě slyšeli mnoho ALE a mnoho jste jich možná i sami vyslovili. Často dokážeme najít více důvodů, proč něco neudělat, proč něco nejde, než způsobů, jak to udělat. A to i přesto, že po něčem toužíme.

Chtěl bych být zdravější, ALE zelenina mi nechutná.
Chtěl bych zhubnout, ALE nechce se mi cvičit.
Chtěl bych víc vydělávat, ALE bojím se začít podnikat.
Chtěl bych najít lásku, ALE bojím se zklamání.

Pokud něco opravdu chcete a přistihnete se v polovině věty při slově ALE, prostě ji nedokončujte. Neřešte, proč něco nejde. Zaměřte se na svůj cíl – a pokud ho opravdu chcete, jděte si za ním přes všechny ALE světa.

Lidé mají tendenci věci odkládat na “lepší časy”. I s tím jste se už jistě setkali. Vytváří to tak pocit, že i kdyby to udělali teď, nebylo by to tak dobré, jako když to udělají později. Je to však jen iluze, která často vede k tomu, že nikdy neudělají nic.

AŽ si koupím dobré běžecké kalhoty, začnu běhat.
AŽ půjde můj syn do školky, začnu se více setkávat s kamarádkami.
AŽ bude jaro, začnu cvičit.
AŽ po dovolené přestanu kouřit.
AŽ se vdám, rozvedu, přestěhuji, dám výpověď ….

Pravdou je, že ten skvělý, dokonalý a pravý čas je jen jeden – a to je právě teď. Odkládání věcí na později (prokrastinace) je vždy na škodu než k užitku. Nenechte se zlákat vidinou lepšího zítřka – můžete to odkládat tak dlouho, až se nic nestane. Začněte nyní – vaše budoucí já vám za to bude vděčné.

KDYBY

Zbožné přání je možná ještě škodlivější, než odkládání na později. Je to právě proto, že si uvědomujeme, že požadovaný stav možná nikdy nenastane.

KDYBY jsem byl tak mladý jako ty, tak bych to udělal.
KDYBY jsem měla auto, tak bych tu práci vzala.
KDYBY jsem vydělával víc, tak bych si to koupil.
KDYBY jsem se s ním rozešla tehdy, ušetřila bych si tolik trápení.

Používání slova KDYBY v nás vyvolává negativní myšlenky, protože v sobě máme pocit nedostatku, zklamání, či dokonce viny nebo hněvu. Neutrácejte svou drahou energii a čas na toto slovo. Neřešte, co by bylo, kdyby jste byli tehdy udělali něco jinak – opravdu na tom nezáleží, nedokážete to víc ovlivnit. Zaměřte se na to, co teprve bude a jednejte tak, abyste neměli potřebu toto slovo zmiňovat.

Zaměřte se v následujících dnech na tyto tři slova – jak často je používáte? Máte sami před sebou výmluvy, odkládáte na později nebo vzpomínáte, jak jste mohli něco udělat jinak? Vyhoďte to ze svého života tak, jako staré a nepotřebné věci. Pomůže vám to posunout se dál.

      Fortulion.cz
      Logo