5 tipů, které vám pomohou uspět u pracovního pohovoru

Řadě firem stále nestačí jen vyplněné “CVčko” a pár motivačních mailů, většinou tedy zájemce o pracovní pozici zvou na pracovní pohovory. Je to celkem dobrá věc především pro profese, kdy je důležitá komunikace. Toto je nejčastější při profesích, kdy zaměstnanec musí jednat se zákazníky.

Zjistěte si vše o firmě a oboru, ve kterém podniká

Pokud tradičně podceňujete přípravu na jakékoliv pohovory, děláte chybu. Nikdy totiž nevíte, kdy se vás někdo zeptá, kdy vůbec vznikla firma či jaká je její historie. Před pohovorem by tedy bylo vhodné se o firmě i oboru, v kterém podnikání, dostatečně informovat. Pokud chcete během hovoru zazářit, zjistitěte si něco o člověku, který celý pracovní pohovor povede.

Když dorazíte dříve, nic se nestane…

Cílem pracovního pohovoru je ukázat se v co nejlepším světle, proto by asi byla velká ostuda, kdybyste na smluvené místo dorazili později. Pokud tedy chcete být opravdu připravení, naplánujte si příchod klidně o čtvrt hodiny dříve. Tento čas čekání následně můžete efektivně využít k přípravě.

Reprezentujte!

Efektivní komunikace však nestačí, pokud chcete získat práci, musíte být prostě reprezentativní, což se vám asi v teniskách a starých roztrahných teplácích nepovede. Volte tedy správné oblečení, klidně se ráno osprchujte, mějte upravené vlasy, nehty, svěží dech a optimistickou náladu, to vždy pomůže.

Pracovní pohovor není monolog

Nyní k tomu nejdůležitějšímu, co vám během pohovoru může značně pomoci. Nesmíme zapomínat, že pohovor je druh dialogu, proto by nebylo vhodné, aby mluvil jen ten, kdo se ptá a pohovor vede. Ptejte se i vy! Získejte bližší informace o pracovní pozici, firmě, oboru… Musí z vás prostě vyzařovat aktivita. Tím, že se budete ptát i na detaily, člověk naproti vám uvidí, že vám není lhostejné, kde budete pracovat…

Zároveň, pokud na vás padne otázka, abyste řekli něco o sobě, nepočítá se, že tam budete dvě hodiny souvisle mluvit o tom, jak jste začal se svým koníčkem, jaká jídla máte nejraději nebo jak kvalitně napsaná byla vaše závěrečná práce. Na tuto otázku odpovídejte především po profesní stránce. Bavte se o vašich zkušenostech, jaké máte zkušenosti, jak působíte v týmu apod.

Mailem nic nezkazíte

Zatímco běžné pohovory končí podáním ruky, vy chcete být něco extra! Jakmile přijdete domu, napište osobě, která vedla pohovor. Stačí jen krátce poděkovat za schůzku a připomenout, jaký velký zájem máte o pozici.

Doufáme, že vám tato “seminárka” na téma – jak uspět u pohovoru, alespoň trochu pomůže k vylepšení dosavadních výsledků u pracovních pohovorů.

Inspirováno: MontyRich
      Fortulion.cz
      Logo