Tváří v tvář

Komunikovat, komunikovat, komunikovat. Komunikace je základem pro každý úspěch, ať už v práci nebo ve vztahu. Komunikací rozšiřujeme své obzory, poznání a dostáváme se ke kontaktům a příležitostem, které nás posouvají dál. Úspěšně a efektivně komunikovat není žádná věda a s trochou tréninku se to dokáže naučit každý.

Obecně je preferována komunikace “face to face” (tváří v tvář). Osobně nejvíce preferuji tento styl, formu komunikace. Partnerovi dokážete vysvětlit pohotově různá nedorozumění, odpovědět na případné otázky. Je to osobnější, člověk má lepší možnost poznat svého partnera, nakolik se v dostatečné míře projevuje i neverbální komunikace. Různá gesta, tón hlasu, mimika obličeje a pohledy hodně napovídají o vašem partnerovi. To vše hraje velkou roli v míře úspěšnosti rozhovoru a podle chování partnera můžeme usoudit, kterým směrem se rozhovor ubírá. Formu “tváří v tvář” využíváme hlavně tehdy, pokud je nutné učinit důležité rozhodnutí, o probíraném tématu je jinak nevhodné komunikovat a téma je přímo spjaté s partnerem. Jako příklad mohu uvést získání obchodního partnera. Pokud chcete, aby byla úspěšnost co nejvyšší, a potřebujete prorazit ať už se svou službou nebo výrobkem, tak nemůžete čekat pozitivní reakci, pokud někomu jen pošlete email. Je potřeba se vypravit přímo k potenciálnímu zákazníkovi a vysypat vaši nabídku z rukávu. A teď nastává to, co přes email nevyřešíte. Zákazník může couvnout, ale vy máte stále možnost přizpůsobit se jeho reakcím a usměrnit rozhovor tam, kam potřebujete.

Pamatujte na jedno, kdo se ptá, ten vede rozhovor. 

Při samotném rozhovoru je třeba dodržet určité zásady, které umocňují efektivitu rozhovoru. Například na sto procent poslouchejte to, co se vám snaží partner říci, soustřeďte se, abyste se v rozhovoru neztratili, buďte pozorní a odpovídejte upřímně. Pokud se budete snažit něco prodat svému partnerovi, tak se vyhněte monologu a živě komunikujte. Mezi časté chyby patří i narušení rozhovoru mobilem a při obzvláště důležitém rozhovoru je to maximálně nevhodné a kazí to celý dojem.

Pokud vás čeká určité rozhodnutí nebo potřebujete získat obchodního partnera nepište se s emaily, ale domluvte si osobní schůzku. Největší úspěchy a dohody vznikly přece přímo u stolu na obchodních jednáních.

Ohodnoťte

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz