Rozzářil svět – Thomas Alva Edison

Žárovka je věc, kterou v současnosti asi každý z nás pokládá za samozřejmost a určitě jsme ji dnes minimálně jednou použili – ať už, abychom si osvětlili místnost, nebo si zapnuli světla na autě. Mnozí z vás však možná ani netuší, že pan Thomas Alva Edison, muž, který tento skvělý nápad dostal a s úspěchem i zrealizoval, musel nejprve bojovat s dlouhotrvajícím neúspěchem.

Dříve, než se jeho žárovka rozsvítila, udělal tento muž více než 1000 neúspěšných pokusů, které mu s jistotou ukázaly, jak se funkční elektrické svítidlo vyrobit nedá. Navíc při představě, že každý další model nedokázal vytvořit během několika minut, jeho výzkum mu určitě trval několik let. Během nich byl Edison v očích svého okolí považován za ztroskotance a blázna, snažícího se sestrojit něco, co bylo v té době doslova nemyslitelné.

Kdo byl vlastně tento muž, který odmítal označení vědec, ale raději měl pokud ho nazývali vynálezce?

Edisonovo dětsví

Thomas Alva Edison se narodil 11. Února 1847 v americkém státě Milan Ohio. Edison neměl nejlehčí dětství. Od malička byl velmi často nemocný a kvůli tomu i do školy chodil jen krátce. Jeho matka, která byla učitelkou ho proto učila doma. Vytvořila pro něj speciální učební plán a různé programy čtení. Už jako chlapec se, ale velmi zajímal o přírodní vědy. Když měl 10 let, ve sklepě domu, v němž s rodiči bydlel vybudoval malou chemickou laboratoř. Chemikálie byly drahé a tak si malý Edison na ně musel vydělávat prodejem zeleniny a roznášením novin. Jeho život silně ovlivnil fakt, že ve svých dvanácti letech částečně ohluchl (příčiny jsou dodnes sporné, jako nejpravděpodobnější důvod udávají prý neštovice). Jako 17 letý začal vydávat vlastní noviny, které nesly název – The Weekly Herald. Během svého života vystřídal různá zaměstnání a s mnoha jeho prvními vynálezy souvisela skutečnost, že pracoval i jako telegrafista. Rok 1868 mu přinesl první patent – elektrický sčítač volebních hlasů. Edison byl pracovitý vynálezce a podnikatel s pevnou vůlí a touhou po zisku. Jeho motto znělo: “Génius – to je 99 procent dřiny a jen jedno procento nápadu.” Mezi jeho nejslavnější zaměstnance bezesporu patřili pozdější automobilový magnát Henry Ford a neméně slavný vědec Nikola Tesla.

Nejdříve byla žárovka

V říjnu 1879 se rozsvítila první komerčně využitelná žárovka. Materiál na vlákno do ní hledal Edison dlouho, nakonec si pomohl zuhelnatěnou bavlnou. Žárovky existovaly už i předtím, prakticky však byly nepoužitelné. Aby si Edison tu svou mohl patentovat, skoupil patenty jiných vynálezců, nebo s nimi založil společné podniky.

Dnes se díky Edisonovi používají různé žárovky po celém světě jako například svítidla PHILIPS

Během svého nesporně plodného života získal Edison jen v USA téměř 1100 patentů, další tisíce zaregistrovali jeho firmy. Ty nejvýznamnější se týkají výroby a rozvodu elektrické energie (dynamo, akumulátor, pojistky, vypínače, objímky, izolovaný drát, rozvodné sítě). K jeho dalším známým vynálezům patří uhlíkový mikrofon, filmová kamera, promítací stroj či létající stroj (vrtulník). Významně vylepšil i psací stroj.

Ohodnoťte

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz