Roberto Coin – Příběh klenotníka

Svůj osud měl předurčený už od narození. Smyslem jeho života bylo tvořit, ale téměř 20 let pracoval po různých hotelech. Na venek to působí, jako by to bylo tak hladké. Každoroční výhry na prestižních šperkařských výstavách. Roberto Coin se za svůj život stal jedním z nejvlivnějších klenotníků světa.

Stavěný Benátčan s hlubokým hlasem a přímým pohledem, s lehkostí hovoří čtyřmi jazyky. Je obklopen týmem sdružující největší mezinárodní odborníky v čele s okouzlující manželkou Pilar.

Při návštěvě butiku v Praze jsme se ho zeptali na několik otázek.

Jaká je filozofie značky Roberto Coin?

Inovace jsou nutností, stejně tak i kreativita. V naší společnosti je potřeba vytvářet tolik různých věcí, kolik je různých možností být ženou.

Jakou představujete generaci vaší klenotnické rodiny?

První, společnost jsme založili v roce 1977.

Kdy jste začal navrhovat šperky?

Po otevření společnosti v Benátkách jsem se učil různé výrobní techniky od mnohých významných klenotníků. V roce 1984 jsem byl připraven otevřít si svojí vlastní výrobu.

Kdo měl na vaši kariéru významný vliv?

Řekl bych, že nikdo a všichni!

Jaký je váš styl?

Už od začátku jsem chtěl být sám sebou. Předávat svoje myšlenky a být v tom mistrem. Vznikl z toho můj vlastní styl. Svoji duši a tvořivosti jsem dal hlas, a tak jsem se odlišil od ostatních klenotníků.

Působí na vaše myšlení a práci nějak Benátský původ?

Italové mají inspiraci v genech, to se nadá popřít. Žijeme pro historii, obrazy, sochy, architekturu, design, přírodu a samožřejmě kulturu. Jakýkoliv z těchto prvků nás inspiruje, nejdůležitější ale je neustálá tvorba něčeho nového, co ještě nikdo neviděl.

Ti kdo mě znají vědí, že jsem velice pozitivní osoba a snažím se všem předávat energii. Dávám lidem naději, že život okolo nás je mnohem lepší, než jak na nás působí.

Je vaše manželka Pilar vaší múzou?

Ona je naprosto výjmečná žena. Je to osmý div světa.

Když jsme spolu objedvali, povídal jste mi, že inteligentní lidé nejsou ti nejúspěšnější, mohl by jste mi to objasnit?

Vyplynulo to z mého pozorování a přemýšlení. Já jsem z rodiny, kde jsou tři bratři. První je nejinteligentnější, druhý je kreativní a třetí je jen chytrý. Rozdíl mezi chytrým a inteligentním člověkem je v tom, že inteligentní zvažují mnoho variant. Pokud chtějí začít nějaký byznys, tak vidí tolik rizik, že se do něho radši ani nepustí. Kdežto chytří se do toho vrhnou po hlavě a mají úspěch. Jak jsem zjistil, tak ty nejinteligentnější lidé na světě nejsou většinou nejúspěšnější v byznysu.

Je ve vašich kolekcích nějaký šperk, na který jste nejvíce pyšný? Nebo celá kolekce?

Na všechny své návrhy jsem pyšný, protože všechny jsou odrazem mého já. Šperky jsou částí mého srdce a duše, které jsem tvořil v různých obdobích života. Pokud bych měl vybrat jednu kolekci, tak by to byla “Appassionata”. Ta by určitě neměla být zapomenuta. Je kombinací kreativity a výrobních dovedností. Jsem si jist, že se tato kolekce bude prodávat stále, později i ve starožitnictvích. Bude se na ni vzpomínat dlouhou dobu.

Pokud se podíváme do řad známých osobností, tak jich mnoho nosí vaše šperky. Koho by jste v nich viděl nejraději?

Dlouhou dobu tvrdím, že bych nejraději viděl moje šperky na třech krásných a neobyčejných ženách z minulosti, které kombinují sílu, ženskost a eleganci. Byly by to tyto ženy: Audrey Hepburn, Maria Callas, Jacqueline Kennedy Onassis. Každé bych vybral šperk odpovídající jejich osobnosti, stylu nebo oblasti zájmu. V současnosti bych šperky rád viděl na nejméně dvaceti ženách. Velice hrdý jsem na spolupráci s Christy Turlington.

Zdědí společnost vaše děti?

Myslím, že tomu tak bude. Jedno jistě. A ty druhé dvě budu muset nejdříve zaujmout.

Jaké jsou vaše plány do budoucnosti?

Budoucnost je otevřena všem, kteří věří v krásu svých snů. A já jsem snílek! Jsem velice pyšný na odvedenou práci tady v Praze. Teď mým hlavním cílem je otevřít více butiků po celém světě. Máme okolo šestiset návrhů každý rok a to je dostatek na to, aby jsme oblékli ženy různého vkusu, kultur a zemí. Praha je pro nás velmi důležitá. Je to místo, kde budou vždy limitované edice a mistrovské kusy kolekcí Roberto Coin.

Na závěr se zeptám: Jaké je vaše tajemství úspěchu?

Měl jsem mimořádné štěstí. Tvořivost ve mě budí emoce, miluji přírodu, protože mě naplňuje štěstím. Miluji svoji rodinu, protože bez ní bych nebyl naplněný štěstím. Jsem šťastný člověk, dělám to, co mi dělá radost. A peníze pak příjdou, ale nikdy nepřicházejí první. Hlavní je se každý den do své práce zamilovávat, dělat nové věci a být šťastný. A to já jsem. To je můj přístup k životu a možná i všech italů. Pořád snít. Moje heslo je, musíte snít pořád. Abych odpověděl na vaši otázku, tak si myslím, že úspěch nepřichází k lidem kvůli jejich schopnostem, ale kvůli důvěryhodnosti.

Pařížská 1, Praha 1, +420 222 314 122, www.robertocoin.com

 

Ohodnoťte

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz