Mexický miliardář Carlos Slim Helú

Je jedním z nejbohatších mužů planety. Jeho majetek naroste každou hodinu asi o jeden a půl milionu dolarů. V žebříčku nejbohatších mužů světa o prvenství neustále soupeří s Billem Gatesem a Warrenem Buffetem. Do jeho majetku se mimo jiné řadí i osobní Boening 737. A … není to Američan! Kdo je tento úspěšný muž?

Je to mexický miliardář Carlos Slim Helú.

Když chceš mít víc než jiní, musíš dělat věci jinak než jiní.

Jak to celé začlo

Carlos se narodil 28.1 1940 v Mexico City. Jeho otec, jako čtrnáctiletý, emigroval do Mexika z Libanonu, aby se vyhnul vojenské službě v otomanské muslimské armádě. V roce 1911 si Yusef Slim Haddad Helú otevírá v Mexiku svůj vlastní malý obchod. A později, když se jeho rodina rodina rozrůstá, do tajemství byznysu začne zasvěcovat i své děti. Carlos si vždy s úctou vzpomínal na svého otce, který ho již v raném věku naučil důležitou věc: “Když chceš mít víc než jiní, musíš dělat věci jinak než jiní.” Yusef systematicky vedl syny a dcery ke správnému hospodaření s penězi. V bance jim proto otevřel spořicí účet, na který jim týdně přispíval malou částkou a následně pozoroval jak se svými penězi naloží. Malý Carlos měl obchodování v krvi, již ve svých sedmi letech si začal přivydělávat nákupem a prodejem kartiček baseballových hráčů. Našel si svůj vlastní systém – vypočítal si, jak dlouho trvá, než se z dorostence stane hvězda a za jaký čas začne zase sláva těch nejlepších hráčů vadnout. Od kamarádů pak za levný peníz nakupoval kartičky začínajících hráčů a v době, kdy se stali hvězdami, prodával je už s velkým ziskem. Své výdělky si pečlivě odkládal a později je investoval do vládních obligací – už v patnácti letech si koupil několik akcí Banco Nacional de México.

foto_bio_14g

Zkušenosti s obchodováním z dětství využil naplno i o několik desítek let později, kdy odkoupil 20% podíl v telekomunikační společnosti Telmex za 1,76 milionu dolarů (za což mimochodem v té době sklidil od “zkušených” byznysmenů řádný posměch). Nicméně správný Carlosův tah se potvrdil už o devět let, když hodnota společnosti Telmex vzrostla o více než 60%. Obchodní strategií Carlose Slim Helú se stalo skupování ztrátových společností a jejich následný ziskový prodej. Jedno z nejdůležitějších rozhodnutí ve svém životě (z hlediska vydělávání peněz) uskutečnil v roce 1990, kdy koupil v privatizaci celý podíl v zmíněném Telmex, čímž si v telekomunikačním odvětví zajistil monopolní postavení.

topimg_19256_carlos_slim_helu_600x400

Mexický telekomunikační trh v současnosti disponuje asi 100 miliony klientů a Carlos z tohoto čísla vlastní 90% pevných linek a se svojí společností Telcel je operátorem pro 80% mobilních telefonů. Stejně tak v oblasti poskytování internetu se neustále drží na špičce jihoamerického trhu. Možná si i vy kladete otázku – Jak se k takovému úspěchu dopracoval? Odpověď zní jednoduše – Nechal se inspirovat. Stejně, jako světoznámý výrobce holicích potřeb Gilette, který si zákazníka nejprve získá prodejem strojku, ke kterému mu následně nabídne žiletky, i Helú nejdříve nabídl spotřebitelům levný telefon a až potom do něj pasující předplacené volací karty. Přímo z večera do rána se tento nápad stal téměř ideálním byznys modelem, o čemž svědčí i fakt, že dnes je na mexickém trhu podíl majitelů mobilů, kteří si svůj kredit dobíjejí, více než 90%.

Kromě telekomunikací patří do portfolia tohoto miliardáře i vlastní banka Inbursa Bank, dále řetězec mexických restaurací, kaváren a obchodů Sanborns, těžařská společnost FRISCO, jakož i továrny na výrobu pneumatik Hulera el Centenario a v neposlední řadě i tabákový gigant Cigatam, jehož společníkem je světoznámý Philip Morris . Zároveň se Helú stal prezidentem newyorské burzy a viceprezidentem mexické burzy.

Je všeobecně známo, že jeho vizionářský talent se projevil i v roce 1997, kdy koupil 3% společnosti Apple Computers. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby se to nestalo těsně před tím, než se do této společnosti vrátil dnes již legendární Steve Jobs. Tehdy, v průběhu jednoho roku, akcie Applu doslova vystřelili z hodnoty 17 dolarů na 100 dolarů za akcii. Carlos měl vždy čich na správné investice. Když všichni prodávali, on nakupoval. Jeho holding tak dnes sdružuje stovky společností, které dávají práci více než 20 000 lidem.

topimg_19254_carlos_slim_600x400

Na luxus si nepotrpí

Majetek Carlose Slim Helú se v současnosti odhaduje zhruba na 74 miliard dolarů, což mimochodem odpovídá 8% HDP Spojených států mexických (oficiální název Mexika). Zákonitě by se tedy dalo předpokládat, že i Carlos bude patřit k těm boháčům, kteří si chtějí získat veškerou pozornost světa jen proto, aby mohli vystavovat své majetky na obdiv. Opak je však pravdou. Helú vlastní “pouze” dva domy a jedním z jeho mála opravdu viditelných luxusních věcí je na zakázku upravený Boeing 737, který využívá pro své pracovní porady. Na základě své, někdy až přehnané, šetrnosti si Helú vybudoval status miliardáře nakupujícího ve výprodejích a milující umělé digitální hodinky.

Svůj postoj k penězům vyjádřil stručně a jasně slovy: “Zjistil jsem, že jsou situace, kdy vám je i největší spousta peněz nanic. Bůh je totiž neúplatný a rakev nemá žádné kapsy. ”

Navzdory své deklarované skromnosti je Helú velkým milovníkem umění. Jeho pracovnu v Mexico City zdobí originály od Moneta, Reinora a Van Gogha. A jak sám říká: “Umění sice nerozumím, ale mezi krásnými malbami se cítím dobře”.

S chudobou se nebojuje dary

Podle názoru tohoto muže charita chudobu nevyřeší. Přestože ze svého majetku věnoval 65 milionů dolarů na podporu genetické medicíny, je přesvědčen o tom, že s chudobou se dary nebojuje. Filantropie by měla být postavena na zajišťování zdraví, dobrého vzdělání a hlavně dostatečného množství pracovních příležitostí. Jednoduše řečeno:

Nerozdávejte chudým ryby, ale rozdávejte jim sítě,
aby se naučili ty ryby lovit.

ECD_9152

Ohodnoťte

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz