Marek Pietoň – Zlato v pivě

Marek Pietoň byl ještě před několika lety sládek štramberského pivovaru. To je už ale minulostí. Dnes se jeho pivo umístilo na druhém místě v žebříčku největších pivních kuriozit na světě. A čím je tak jiné? Je plné 24 karátového zlata!

Rodilý ostravák, pro kterého je pivo životní hobby sděluje, že zlaté pivo je jen něco málo přes rok starý nápad. Uplně první várku svého piva zkoušel vařit doma v hliníkových hrncích na kamnech. Pivo zkoušel vařit podle babičina starého válečného receptu na takzvané šizené pivo. Nepovedlo se, ale to ho neodradilo a vypracoval se až na sládka ve Štramberku, což byl jeden ze tří pivovarů na severní Moravě.

Pietoň vaří pivo a stáčí ho do sedmičkových lahví. Předtím než jsou natlakovány, tak vkládá pod víčko plátek 24 karátového zlata. Zlato se v pivu rozmělní na drobné kousky a poletuje v něm jak vločky. Zlaté plátky jsou 8 x 8 centimetrů veliké a mají potravinářskou atestaci, takže se nemusíte bát, že by vám takové množství uškodilo. Komu by to ale vadilo, tak si kousky zlata může lehce vylovit. Marek Pietoň je jedinný na světě, kdo přišel na takový ojedinělý nápad a je možné, že se za nějaký čas stane nejznámějším českým pivovarníkem.

Experimentování s různými příchutěmi piva ho pohltilo už v začátcích. Zkoušel vařit švestkové pivo, které má základ v nefiltrovaném a nepasterizovaném ležáku. Dokonce se dostal i do deníku Wall Street Journal, když jeho pivo ochutnal v roce 2006 americký bloger Stan Sesser, který píše o pivě. Popsal ho tak, že to bylo to nejlepší pivo, které kdy pil.

Oproti minulým dobám, kdy se ve Štramberku vařily hektolitry piva, tak se Pietoň zaměřuje na menší várky. V jeho škále piv najdete dezertní piva pro dámy, dále portská vína nebo s příměsí kávy. Na takhle malou výrobu nepotřebuje ani vlastní pivovar, tak využívá pro svou produkci Avar v Hlučíně. Pokud vás zajímá, kolik takové zvláštní kusy piva stojí, tak je to 349 korun za sedmičku piva RE a do této doby se jich prodalo něco přes tisíc. To zatím moc velký byznys není, je potřeba vymyslet, jak na tom vidělat. Pietoň hledá investor, který mu půže z jeho exkluzivního nápadu vytěžit maximum.

Ohodnoťte

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz

    Komentáře / diskuse / hodnocení