Jordan Belfort: Lituji nejvíce toho, že lidé přišli o své peníze, když se společnost zhroutila

Patří mezi jednoho z dlouhé řady padouchů z Wall Street. Jordan Belfort by se sám popsal jako “Vlk z Wall Street”. Pod stejným názvem jste mohli před několika měsíci vidět film, který se setkal s kritikou i podporou z řad fanoušků.

Poté, co zvládnul pád své firmy, manželství a 22 měsíců vězení, ještě dokázal smlouvat o 110 milionů dolarů, o které ošidil investory. Belfort v sobě objevil motivačního řečníka. Nyní cestuje po celém světě, kde káže nutnost etiky v podnikání a omlouvá se za svoje předešlé chování v pozici hlavy Stratton Oakmont. U dnes již zaniklých Penny akcií se snažila firma uměle nafouknout ceny a prodat je investorům. Za vydělané provize si poté užíval s kolegy na večírcích, bral drogy a platil si společnice. Zatímco on a jeho partneři shrábli miliony, tak investoři byli připraveni o více jak 200 milionů dolarů, říkají vyšetřovatelé.

Rodák z Bronxu, obviněný v roce 1998 nyní žije Hermosa Beach, kde řídí firmu Global Motivation Inc. Tráví tři týdny v měsíci na cestách, přednáší studentům na vysokých školách, na firemních i soukromých konferencích. Před začátkem turné  v Kalifornii a na Floridě dal rozhovor pro noviny “Sacramento Bee” a tady je úryvek:

Wall Street provází pomluvy již desetiletí – ve filmech, sdělovacích prostředcích a soudních síních, kde je synonymem chamtivosti. Je to dnes lepší/horší po pádu Stratton Oakmont?

Myslím, že mnohem horší. Pár let poté, co jsem odešel, se to zhoršilo. To, že to lidé stále dělají, neznamená, že to dělají správně. Tehdy, když jsem byl ještě ve Stratton, tak to byl na Wall Street Divoký západ. Každý to tak dělal, to jsem si v tu dobu říkal. Jen proto, že to tak dělají všichni, tak nedostanete povolení, to tak dělat taky. To byla obrovská chyba z mé strany.

Stále se to děje a zhoršuje, což bylo následkem i globální finanční krize. Celý průmysl byl vyřazen.

Změnil jste svoji kariéru na motivačního řečníka. Jaké je vaše poselství, které chcete předat v tomto novém turné?

Velký rozdíl je v tom, že dávám všechny zisky pryč. Mým poselstvím je, že úspěch bez etiky a bezúhonnosti není úspěch. Nedostatek etiky mě stál všechno. Nemusíte hledat zkratky, aby jste zbohatli. Trváto trochu déle, když hrajete podle pravidel, ale stavíte základy na beton, ne na písek.

Jordan-Belfort

Čeho nejvíce litujete ve zhroucení vašeho osobního života a vaší společnosti?

Lituji nejvíce toho, že lidé přišli o své peníze, když se společnost zhroutila. Každé moje rozhodnutí vedlo ke zhroucení společnosti. To bych chtěl vrátit a změnit. Osobně bych se nerozhodl žít znovu a jinak. Můj osobní život, šílenosti, drogy, … to byl můj životní styl. Byla to součást mé osobní cesty. Byla to moje osobní nezodpovědnost, nezměnil bych to jen proto, že to není zdravý způsob života. Moje závislost na drogách měla vliv na mojí rodinu, … přesto bych život neměnil. Ale nikomu bych tento způsob života nedoporučoval. Byl hrozný.

Bylo to obrovské probuzení, přijít o všechno. Taková katastrofa vám dokáže změnit pohled a hodnoty. Život, který nyní žiju je mnohem lepší než ten starý.

Kdy nastal pro Stratton Oakmont bod zlomu?

Společnost stále rostla, když to začalo. Nebylo to v době Bernieho Madoffa, kdy jsme začali oklamávat investory. Trvalo to přibližně ještě rok, než se společnost začala vymykat kontrole. Vybral jsem si špatné rádce a přešel jsem za hranici etiky. Začal jsem nad tím racionalizovat, ale než jsem se nadál, bylo pozdě.

Ještě chamtivost na Wall Street. Je velmi tenká hranice mezi chamtivostí a ambicemi. Můžete vydělávat peníze, ale ne na úkor jiných lidí.

V médiích se objevovaly zprávy o vašem kalifornském životě. Že nevyděláváte dost, abyste splatil 110 milionů dolarů více než 1500 obětem Stratton Oakmont.

Je to směšné. Zaplatil jsem více, než kdokoliv jiný na mé pozici. Názor vlády je zcela nesprávný, založený na chybném předpokladu. Že dlužím 50 procent svého příjmu, který jsem utratil za svůj život. To je zcela nepravdivé. Ve skutečnosti, před dvěmi měsíci rozhodl soudce stoprocentně v můj prospěch. Řekl, že nejsem povinen zaplatit 50 procent svého příjmu… V současné době platím 10.000 dolarů měsíčně, což je částka, na které se můj právnik shodl s vládou. Navíc dobrovolně dávám všechny mé příjmy z licencí mých knih, filmu a zisky z amerického turné.

Pokud jde o investice do Penny akcií. Jak byste poradil lidem, aby nenarazili na lidi, jako jste byl vy?

Dobrá otázka. Upřímně se opravdu zdržuji radit lidem, do jakých akcií by měli investovat. Nechte si poradit pouze od toho, kdo tomu rozumí opravdu dobře. Kromě toho můžete dnes na Googlu najít mnoho informací, a tak si udělat i průzkum sami. Nespoléhejte jen na někoho jiného, kdo vám poradí do čeho investovat.

Přeloženo z: sacbee

Přečtěte si také o jeho životě – Jordan Belfort: Muž, který dobyl Wall Street

Ohodnoťte
      Fortulion.cz
      Logo