Jak poznat vhodného kandidáta na povýšení

Každá společnost je rozdělena do několika nadřazených a podřazených skupin. Pokud momentálně nevaříte kávu svému řediteli nebo se nesnažíte vymyslet ohromný projekt, který by vás v očích vedení vynesl do lepšího světla, máte dost práce se svými podřízenými.

Jako vedoucí, manažer nebo jinak zvaný hlavní motor podniku musíte se svými zaměstnanci zacházet se vší opatrností a rovněž v nich vyvolat pocit, že zde nejsou zbyteční. Motivační strategie je tím nejsilnějším nástrojem, který mnohdy držíte v rukách. Na jedné straně můžete své zaměstnance motivovat oficiální nástěnkou nejlepších zaměstnanců za určité období. Vítěze pak obdařit bonusem dle svého výběru a uvážení.

Na straně druhé je však také možnost daného zaměstnance povýšit. Ano, i povyšování a sesazování s funkcí je skvělým motivačním nástrojem pro nadané pracovníky s vizí a dokonalou představou o tom, jak by to ve vaší společnosti mělo vypadat. V případě, že ve vaší společnosti funguje dědičné právo a své nejlukrativnější pozice předáváte jen svým přátelům nebo rodině, věřte, že se zaměstnanci nebudou tolik snažit. Práce se pro ně stane pouze povinností a prakticky do své kanceláře budou chodit jen pro peníze. Zde pak nepomohou ani výše zmíněné bonusy. Kariérní růst je důležitou součástí pracovního nasazení a snahy jednotlivých zaměstnanců přinést společnosti přidanou hodnotu. Ovšem, koho nakonec povýšit? Myslíte si, že ten nejsnaživější zaměstnanec je tím nejlepším kandidátem? Pojďme se na to podívat.

Velká snaha mnohé prozradí

Pokud je zaměstnanec snaživý a oplývá skvělými výsledky, může se zdát jako skvělým kandidát na manažerský post. V drtivé většině případů je právě opak pravdou. Jakmile si zaměstnanec začne myslet, že vše zvládne sám bez cizí pomoci, není vhodným kandidátem na tento post. Manažer nedokáže vše uhlídat a v určitých momentech je pomoc od zkušených podřízených více než vítaná. Manažer by se o pomoc neměl stydět říci. Nakonec i přes veškerou snahu může takové počínání přinést firmě více škod než užitku.

Zahleděnost jen na své potíže

Každý, kdo se jednou ocitne v manažerské pozici, pochopí, že jako zaměstnanec měl mnohem méně starostí. Nyní se však nemůže zaměřovat pouze na ty své, ale musí se stát lodivodem nebo tahounem celého týmu. Pokud má někdo v 17. patře problém se zákazníkem, je to i váš problém. Vhodný kandidát na manažerský post se pozná tak, že dokáže problémům ostatních naslouchat a také je ideálně řešit s ohledem na čas a jejich dopad.

Nedokáže se postavit odpovědnosti čelem

Pokud hledáte vhodného kandidáta na manažerský post, určitě se vyvarujte takových osob, kteří nedokážou přiznat svou vinu a vždy ukazují prstem na jiného viníka. Manažer musí zvládat čelit odpovědnosti, byť je to sebe více nepříjemné. Manažer se nemůže schovávat za nálepku ostatních a svalovat vinu jinam.

Chybí mu náboj

Manažer musí být vzorem pro ostatní. Bez přirozeného respektu a schopnosti ostatní motivovat to jako manažer nikdo nikam nedotáhne. I přes veškeré znalosti, schopnosti a reference váš kandidát musí mít ten správný náboj a nadšení pro věc.

Vybírejte svého kandidáta pečlivě, jde o důležité rozhodnutí a jak je vidět, tak ten první co vás napadne, nemusí být zrovna vhodný.

 

Ohodnoťte

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz