Ingvar Kamprad – Pan IKEA

Jeho podnikatelské impérium vybudoval uplně od nuly. Dnes se může pochlubit tituly jako zaměstnavatel roku, nejbohatší muž Evropy anebo nejnavštěvovanější nábytkářské centrum na světě. Firma s názvem IKEA je dnes už pro nás fenoménem a její stylové postele najdeme téměř ve všech domácnostech. Zakladatel má své rodinné kořeny u nás v České republice. Jeho prarodiče pocházejí z okolí Mostu. Každý z nás si už v dětství vysnívá svoje sny. Vyjímkou nebyl ani Ingvar Kamprad, který začal snít o své vlastní firmě. Jak dospíval, začal se jeho žebříček hodnot měnit, ale i při vlastnictví své firmy stále zůstal a nevzdal se ho. Už jako malý chlapec si začal přivydělávat rozvozem zápalkových krabiček. Už v této době se dal pozorovat jeho podnikatelský duch. Malý Ingvar nakupoval zápalky ve velkém množství se slevou a potom je prodával za velmi nízkou cenu. Napříč nízké ceně neměl problém se ziskem oproti jiným prodejnám. Postupně ke svému rozvozu začal přidávat i jiný sortiment jako Vánoční ozdoby nebo ryby. Cokoliv se lidem hodilo, dokázal pro ně malý Ingvard zprostředkovat. Po dovršení sedmnácti let ho jeho otec obdaroval penězi. Místo utrácení se rozhodl, že peníze investuje do své budoucí firmy. V této chvíli se ještě sice nepsala historie firmi IKEA jak jí známe dnes, ale její název má začátky právě tady. Použil svoje iniciály a začáteční písmena svého švédského domova, farmy Elmtaryd v dědince Agunnaryd v roce 1943.

Ingvar Kamprad

 

 

 

 

 

 

Ingvar Kamprad dále pokračoval ve svém prodeji širokého sortimentu a dokonce svým zákazníkům začal rozesílat objednávkový katalog, kde měli možnost vidět jak bude ladit jejich skříňka s postelí díky pestrým, plnobarevným obrázkům. Po čtyřech letech se rozhodl do svého sortimentu zařadit i nábytek od místních výrobců. Jeho katalog měl takový úspěch, že se rozhodl vyrobit první tištěný plnobarevný katalog nábytku. Postupem času si uvědomil, že se musí zaměřit na jednu oblast prodeje. Rozhodl se pro nábytkářský sortiment a jeho společnost pomalu začala nabírat dnešní podobu. První úspěchy s nábytkem mu přinesl nápad s výstavou. Rozhodl se uspořádat výstavu, kde dal zákazníkům možnost vidět a vyzkoušet si výrobky ještě před nákupem. Úspěch netrval dlouho a objevila se konkurence. Ta začala štvát místní výrobce nábytku proti jeho firmě a Ingvard musel vymyslet nový plán. Plán který ho vynesl mezi nejúspěšnější lidi světa. Rozhodl se navrhovat vlastní nábytek a díky tomu si zajistil ještě lepší ceny, kontrolu nad kvalitou a ten nejmodernější design. Jeden z jeho zaměstnanců přišel s nápadem, aby si nábytek skládali sami zákazníci doma, a proto mohli ještě snížit ceny. Takže dětské pokoje už nebylo třeba převážet objemnými nákladními vozy, ale mohli jste si to odvézt domů sami.

Ingvar Kamprad

 

 

 

 

 

 

První obchodní dům IKEA vznikl v roce 1958 ve Švédsku. Dnes jich je ve světě víc jak 260 a toto číslo stále není konečné. Pro tuto značku pracuje více jak sto tisíc zaměstnanců a Ingvar je bere jako jednu velkou rodinu. A že se o ně skutečně stará jako o rodinu je vidět v celé filozofii firmy. Tak například když přišel rok 2000, rozhodl se, že rozdělí tržby z celého světa za celý den mezi všechny své zaměstnance, jako poděkování za dobře odvedenou práci. Většina z nich tak dostala bonus, který byl ve výši jejich měsíčního platu. Na pracovišti se dodržují pracovní přestávky, nápoje a jídlo mají zdarma, pro děti organizují letní tábory a mnoho jiných mimopracovních aktivit.

Ingvar Kamprad patří se svým majetkem 33 miliard mezi nejbohatší lidi světa, svoje zasloužené peníze si užívá s rozumem. Luxus není jeho koníčkem, létá ekonomickou třídou a stravuje se v levných restauracích. Žije si běžný život, jako ostatní v jeho okolí. Jak on sám říká:

“Pro mě by bylo nepřijatelné cestovat první třídou, kdybych věděl, že moji kolegové jsou v turistické třídě”. I taková je životní filozofie majitele obchodních center značky IKEA. Pan IKEA dokázal prodat lidem nábytek novým a osobitým způsobem. A přidal k tomu i něco víc. Styl, který chodí po celém světě obdivovat do jeho obchodních center desítky tisíc lidí denně.

IKEA

 

 

 

 

 

 

Ingvar dává čtenářům Fortulion radu:

„Mnoho lidí se domnívá, že zbohatne šetřením. Rád to přirovnávám k dietě založené na vynechání všeho hříšného, co má dotyčný rád. Taková dieta ho dříve nebo později otráví a dietu ukončí s dotazem, co má vlastně ze života. Stejného jo-jo efektu se dopouštějí také chybující lidé ve vztahu k vlastním penězům.“

5 (100%) 1 hodnocení

      GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pokud budete chtít údaje odstranit, tak nás kontaktujte na info@fortulion.cz